#MeciuriMemorabile Hurkacz produce surpriza la Wimbledon 2021! L-a eliminat în 5 seturi pe favoritul #2, Daniil Medvedev

Actualizat 06/07/2021 la 16:34 GMT+3

Hubert Hurkacz s-a calificat în sferturile de finală la Wimbledon 2021 după ce a trecut în 5 seturi de Daniil Medvedev.

Hubert Hurkacz of Poland celebrates in his Men's Singles Fourth Round match against Daniil Medvedev of Russia during Day Eight of The Championships

Hubert Hurkacz l-a eliminat de la Wimbledon 2021 pe favoritul nr. 2, Daniil Medvedev, scor 2-6, 7-6 (2), 3-6, 6-3, 6-3, după un meci care a durat 3 ore și 7 minute.
Partida a început luni seară. Polonezul, locul 18 ATP, a cedat primul set destul de clar, revenind în cel de-al doilea, în care a restabilit egalitatea după un tiebreak. Medvedev a preluat din nou conducerea în setul 3.
În setul 4, la scorul de 4-3, meciul a fost întrerupt, reluându-se în această după-amiază, când Hurkacz a reușit să se impună, obținând calificarea în faza următoare a competiției londoneze.
Este pentru prima dată când polonezul ajunge în sferturile de finală ale unui Grand Slam.
Hubert Hurkacz a mai trecut la Wimbledon de Lorenzo Musetti (6-4, 7-6, 6-1), Marcos Giron (6-3, 6-2, 6-4) și Alexander Bublik (6-3, 6-4, 6-2), iar în sferturile de finală ale celui de-al treilea Grand Slam al anului, Hurkacz îl va înfrunta pe Roger Federer, care a trecut în 3 seturi de Lorenzo Sonego, scor 7-5, 6-4, 6-2.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.