#MeciuriMemorabile Khachanov a câștigat un meci maraton la Wimbledon 2021! Rusul, victorie în 5 seturi cu Sebi Korda

Actualizat 05/07/2021 la 17:33 GMT+3

Karen Khachanov s-a calificat în premieră în sferturile de finală la Wimbledon 2021 după o partidă incredibilă în compania lui Sebastian Korda.

Karen Khachanov of Russia

Karen Khachanov a trecut în 5 seturi de Sebastian Korda, scor 3-6, 6-4, 6-3, 5-7, 10-8, în optimile Wimbledon 2021, la capătul unui meci care a durat 3 ore și 52 de minute.
Meciul a fost unul plin de răsturnări de situație. Korda a câștigat primul set, pentru ca apoi să le cedeze pe următoarele două. În setul 4, Khachanov ar fi putut egala la 6, având șansa de a-și adjudeca victoria după un tie-break, însă a pierdut propriul serviciu, iar americanul a egalat la seturi.
În cel decisiv, în care au fost 13 break-uri, cei doi sportivi au mers umăr la umăr până la scorul de 8-8, rusul reușind în cele din urmă să ia un avans de două game-uri și să câștige.
Rusul, care este pe locul 29 ATP, s-a calificat astfel pentru a doua oară în carieră în sferturile de finală ale unui Grand Slam, în premieră la Wimbledon.
Karen Khachanov i-a mai eliminat din competiție până acum pe Mackenzie McDonald (6-3, 3-6, 4-6, 6-7), Egor Gerasimov (1-6, 6-7, 3-6) și Frances Tiafoe (3-6, 4-6, 4-6).
Pentru un loc în semifinalele turneului londonez, Khachanov îl va înfrunta pe Denis Shapovalov, care a trecut în 3 seturi de Roberto Bautista-Agut, scor 6-1, 6-3, 7-5.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.