Karen Khachanov a trecut în 5 seturi de Sebastian Korda, scor 3-6, 6-4, 6-3, 5-7, 10-8, în optimile Wimbledon 2021, la capătul unui meci care a durat 3 ore și 52 de minute.
Meciul a fost unul plin de răsturnări de situație. Korda a câștigat primul set, pentru ca apoi să le cedeze pe următoarele două. În setul 4, Khachanov ar fi putut egala la 6, având șansa de a-și adjudeca victoria după un tie-break, însă a pierdut propriul serviciu, iar americanul a egalat la seturi.
În cel decisiv, în care au fost 13 break-uri, cei doi sportivi au mers umăr la umăr până la scorul de 8-8, rusul reușind în cele din urmă să ia un avans de două game-uri și să câștige.
Australian Open
"Poate Rafa Nadal să câștige titlul la Australian Open 2022?" Mats Wilander nu a stat pe gânduri
21/01/2022 LA 02:50
Rusul, care este pe locul 29 ATP, s-a calificat astfel pentru a doua oară în carieră în sferturile de finală ale unui Grand Slam, în premieră la Wimbledon.
Karen Khachanov i-a mai eliminat din competiție până acum pe Mackenzie McDonald (6-3, 3-6, 4-6, 6-7), Egor Gerasimov (1-6, 6-7, 3-6) și Frances Tiafoe (3-6, 4-6, 4-6).
Pentru un loc în semifinalele turneului londonez, Khachanov îl va înfrunta pe Denis Shapovalov, care a trecut în 3 seturi de Roberto Bautista-Agut, scor 6-1, 6-3, 7-5.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
Karen Khachanov, OUT în primul tur la US Open! Medaliatul cu argint la JO, învins în 5 seturi
31/08/2021 LA 18:39