Simona Halep a avut nevoie de numai o oră și 5 minute de joc pentru a trece de Amanda Anisimova și a se califica pentru a 3-a oară în carieră în semifinale la Wimbledon. Românca a fost în permanență în control și chiar dacă a avut un moment de slăbiciune în setul doi (Anisimova a revenit de la 1-5 la 4-5, având și 3 mingi de 5-5) a încheiat partida în stil de mare campioană, scor 6-2, 6-4.
Pentru un loc în marea finală, Simona va juca împotriva Elenei Rybakina, care a învins-o în 3 seturi pe Ajla Tomljanovic. Jucătoarea din Kazakhstan se află în premieră în careul de ași la un turneu de Grand Slam, astfel că Simona este mare favorită, mai ales că a câștigat ultiemele două meciuri directe, în finala de la Dubai din 2020 și în turul 3 de la US Open 2021. Singurul eșec al Simonei în fața Rybakinei datează din 2019, când românca a fost nevoită să se retragă de la Wuhan, la 5-4 pentru adversară în primul set.

Evoluția Simonei din meciul cu Anisimova i-a lăsat mască pe specialiștii din întreaga lume. Presa internațională a epuizat epitetele la adresa româncei, pe care o consideră mare favorită să câștige titlul la Wimbledon.
"Simona Halep a făcut un pas uriaș spre câștigarea unui nou titlu de Grand Slam, după ce i-a predat o lecție de tenis americancei Amanda Anisimova, scor 6-2, 6-4, pe terenul central de la Wimbledon. Anisimova este o stea în ascensiune în tenisul feminin și are meritul că i-a pus probleme Simonei când a revenit de la 1-5 la 4-5 în setul doi. Românca și-a arătat clasa și după ce a salvat 3 mingi de break consecutive a închis setul doi cu 6-4", aus scris englezii de la Daily Mail.
"La trei ani de la titlul de la Wimbledon, Simona Halep revine în semifinalele turneului. Simona continuă să treacă prin unt în acest turneu. Este aproape irezistibilă. Provocarea propusă de Amanda Anisimova, miercuri, în sferturile de finală a fost cu mult sub ceea ce era necesar pentru a pune în pericol jucătoarea din România.
Campioană la Londra în 2019, Simona nu mai pusese piciorul la Wimbledon din cauza Covid-ului și a unei accidentări, dar revenirea sa este zdrobitoare și este în semifinale. Fidelă tiparelor ei de joc, românca și-a împins adversara la greșeală. Anisimova a avut câteva atacuri fulger, dar au fost prea des urmate de erori neforțate. Insurmontabilă, Halep s-a trezit cu primul set în buzunar după numai jumătate de oră.
Setul doi a semănat ciudat cu primul, cu americancafăcându-și primul game de serviciu înainte de a intra într-o secvență catastrofală. Restul a fost un lung calvar pentru jucătoarea de 20 de ani, conștientă că a ratat această întâlnire. Ea și-a șters chiar și câteva lacrimi într-una dintre pauze. Poate prea relaxată, Anisimova a revenit la 4-5 în setul doi și a avut chiar 3 mingi de a egala. Degeaba! Halep a câștigat 5 puncte consecutive și fosta câștigătoare de la Roland-Garros, bântuită de accidentări și îndoieli de multe luni, și-a recăpătat locul în prim plan, iar nivelul de încredere este foarte ridicat", au notat francezii de la L'Equipe.
Turneul de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, este programat în perioada 27 iunie - 10 iulie și va fi transmis în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Jessica Pegula a cedat nervos la Toronto! Ce i-a spus antrenorului despre Halep în timpul meciului
Simona Halep vrea revanșa în finala de la Toronto. Adversara i-a provocat o înfrângere dură în 2022