Patru ani de când Simona Halep cucerea titlul la Wimbledon: dublu 6-2 cu Serena Williams, în 57 de minute

Publicat 13/07/2023 la 15:02 GMT+3

Azi se împlinesc exact patru ani de la triumful răsunător obținut de Simona Halep la Wimbledon. 13 iulie 2019, ziua în care românca îi administra Serenei Williams cea mai grea înfrângere a carierei într-o finală de Grand Slam: dublu 6-2, în doar 57 de minute de joc.

Simona Halep, campioană la Wimbledon 2019

Azi, în urmă cu patru ani (13 iulie 2019), Simona Halep i-a administrat Serenei Williams cea mai grea înfrângere din întreaga sa carieră într-o finală de Grand Slam, învingând-o în mod clar cu scorul de 6-2, 6-2 în doar 57 de minute. Deși americanca, de șapte ori campioană la Wimbledon, era favorită pe iarbă, Halep a făcut un meci perfect pentru a-și trece în palmares al doilea turneu major, după triumful de la Roland Garros în 2018.
Campioana noastră a făcut atunci meciul vieții, cel mai probabil. Cu servicii perfect plasate, în forță, Simona a comis doar trei (!!!) greșeli neforțate în tot meciul. A alergat pe tot terenul, a fost prezentă la fiecare punct și și-a pus adversara de fiecare dată în ipostaze extrem de incommode. După doar 57 de minute, Simona a cucerit al doilea titlu de Grand Slam al carierei, scor 6-2, 6-2, după cel mai bun meci al carierei.

Prin rezultatul finalei din 2019, Simona a oprit-o pe Serena Williams din a o egala pe Margaret Court, cea care deține recordul de cele mai multe titluri majore câștigate în carieră, 24 la număr. Serena Williams a câștigat de șapte ori turneul: 2002, 2003, 2009, 2010, 2012, 2015 și 2016. Americanca a pierdut finala în 2004, 2008, 2014, 2019. La ediția din 2019, Simona Halep a pierdut un singur set pe tot parcursul Wimbledon-ului, împotriva Mihaelei Buzărnescu.
Acum, în loc să se bată pentru un nou titlu la Wimbledon, contextul în care se regăsește Simona Halep e complet diferit. La patru ani distanță de la acel moment fantastic, românca e în așteaptarea unui verdict în cazul de dopaj în care e implicată. La finalul lunii iunie, Simona a avut în sfârșit șansa de a-și prezenta cazul la un tribunal din Londra. De la acel moment, două săptămâni ar fi trebuit să treacă pentru un verdict. Dacă termenul se respectă, un verdict ar putea veni chiar azi din partea ITIA, ceea ce ar reprezenta o zi cu o însemnătate aparte pentru Simona Halep.
Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului, se desfășoară în perioada 3-16 iulie, în direct pe Eurosport și pe aplicația Eurosport.

Wimbledon 2023 se desfășoară în perioada 3-16 iulie, în direct pe Eurosport & pe aplicația Eurosport