Tenisul feminin a început, oficial, noul sezon, la turneul WTA 500 de la Abu Dhabi. Rusoaica Veronika Kudermetova, 23 ani, locul 46 în clasamentul mondial, a furnizat prima surpriză din 2021, reușind să o învingă pe favorita 10, Anett Kontaveit, scor 7-5, 6-1. Primul set a durat o oră, însă estona a cedat mai departe mult mai clar, devenind prima "victimă" notabilă în prima rundă.

Sorana Cîrstea debutează joi la Abu Dhabi. Ce mesaj i-a transmis adversara sa, Karolina Pliskova

Sorana Cîrstea (71 WTA) va juca primul meci la turneul WTA 500 de la Abu Dhabi joi, împotriva favoritei trei a tabloului principal, Karolina Pliskova. Cele două vor juca al cincilea meci din programul zilei pe Terenul Central, după duelurile Rybakina (#6) - Stefanini, Sabalenka (#4) - Hercog, Kenin (#1) - Wang și Muguruza (#5) - Mladenovic, în jurul orei 14:00.
WTA Madrid
Surpriza zilei la Madrid: Campioana en-titre, Kiki Bertens, eliminată în turul 2 la Caja Magica
01/05/2021 LA 18:39
Noua protejată a antrenorului Sascha Bajin, Pliskova a prefațat duelul cu jucătoarea din România într-un mesaj postat pe Facebook: "Mâine joc primul meci în noul sezon! Voi evolua împotriva româncei Cîrstea în primul tur la Abu Dhabi. Ultima dată ne-am înfruntat în urmă cu trei ani, așa că... să vedem cum vor sta lucrurile. Ce îmi amintesc însă e că mereu am reușit să-mi câștig primul meci al sezonului și sper să izbutesc asta și anul acesta", a scris Karolina, locul 6 în clasamentul mondial.
  • Maria Sakkari (#9), Yulia Putintseva (#13), Ons Jabuer (#15) și Daria Kasatkina au obținut victorii, miercuri, la turneul WTA 500 Abu Dhabi, calificându-se în șaisprezecimi.

WTA Abu Dhabi: Dezamăgire pentru Irina Fetecău, în calificări

Tot miercuri, singura româncă prezentă la startul calificărilor de la Abu Dhabi, Irina Fetecău (309 WTA şi cap de serie numărul 15), a fost învinsă în "finala" pentru tabloul principal de italianca Lucrezia Stefanini (394 WTA), la o zi după ce obținuse prima sa victorie în cadrul unui turneu de nivel WTA (6-2, 6-1 în fața reprezentantei Indiei, Riya Bhatia, în primul tur al calificărilor).
După un prim set pe care l-a dominat, Irina Fetecău a luptat cu toate resursele în setul decisiv: condusă cu 2-0 de Stefanini, românca în vârstă de 24 de ani a câștigat patru game-uri consecutiv, trecând la conducere, 4-2. Nu a putut închide însă meciul pe lansare la 5-3, iar mai apoi a ratat trei mingi consecutive de meci pe serviciul advers, la 5-4. Stefanini s-a impus în cele din urmă 1-6, 6-2, 7-6(3).

Eurosport 2021 - Dezlănțuim puterea sportului

WTA Dubai
Sorana Cîrstea se oprește în turul 2 la turneul de tenis de la Dubai. Înfrângere pe muchie de cuțit
09/03/2021 LA 14:21
WTA Abu Dhabi
Sabalenka, protagonista primei finale a sezonului. Galopul Arynei și "noua normalitate" în WTA
12/01/2021 LA 12:13