Naomi Osaka s-a impus în fața Biancăi Andreescu, scor 5-7, 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 17 minute de joc. Prin intermediul acestui rezultat, Osaka a obținut și ea calificarea la Turneul Campioanelor, a cincea jucătoare care se califică la competiția finală, după Barty, Pliskova, Halep și Andreescu.
În continuare, Osaka o va întâlni în penultimul act pe favorita numărul 16, Caroline Wozniacki. În cealaltă semifinală se vor duela Asheligh Barty, principala favorită, și Kiki Bertens, capul de serie numărul 8. Sfertul de finală dintre Osaka și Andreescu a reprezentat prima lor întâlnire în circuitul feminin de tenis.

Seria de victorii a Biancăi Andreescu s-a întrerupt la 16

Australian Open
Mats Wilander nu vede cu ochi buni viitorul lui Naomi Osaka în tenis! Anunțul fostului campion
22/01/2022 LA 08:30
Bianca Andreescu, deși învinsă în sferturile de finală, se poate considera o jucătoare foarte constantă, cel puțin în a doua jumătate a sezonului competițional. Campioana de la US Open de anul acesta înregistrase o serie de 16 victorii până să cedeze în fața niponei Naomi Osaka. Oricum, cel mai impresionant lucru de menționat despre sezonul Biancăi este faptul că a câștigat primele opt meciuri pe care le-a avut cu adversare din Top 10 WTA, o reușită pe care nu foarte multe jucătoare o pot îndeplini.
La conferința de presă de după meci, Bianca a mărturisit că nu îi era dor de sentimentul pe care-l are atunci când pierde un meci: „Este dezamăgitor, uitasem cum se simte, sinceră să fiu. E aiurea, nu mi-a fost deloc dor de acest sentiment. Măcar a fost un meci strâns, am luptat. Cred că oricare dintre noi ar fi putut câștiga azi. A fost vorba de câteva puncte aici și acolo care au făcut diferența. Cred că vom avea parte de foarte multe meciuri ca acesta în viitor. Stilurile noastre sunt diferite, dar nivelul nostru crește asemănător. Pe de o parte sunt furioasă, iar pe de altă parte sunt mândră de cum am jucat azi. Chiar am luptat, mai ales în acel ultim game. Doamne, a fost nebunie atunci. Sper că a fost distractiv de urmărit”.
Australian Open LIVE-BLOG | Osaka, bătută de Anisimova! Nadal, în optimi! Rezulatele zilei
21/01/2022 LA 13:47
Dezastru total pentru Osaka, după eliminarea de la Australian Open! Ce loc va ocupa în ierarhia WTA
21/01/2022 LA 12:45