Ashleigh Barty, ocupanta locului 1 în clasamentul WTA, s-a impus în fața Belindei Bencic, locul 7 WTA, scor 5-7, 6-1, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 58 de minute de joc. Deși jucătoarea din Elveția a câștigat primul set cu multă șansă, ea a întâmpinat apoi dificultăți fizice și a avut nevoie de intervenția medicilor pe teren.
Ashleigh Barty și-a ridicat treptat nivelul de joc și a câștigat următoarele două manșe fără prea mari emoții. În urma acestei victorii, australianca este sigură de poziția de lider mondial la finalul acestui sezon competițional. Tot azi, în grupa roșie, Naomi Osaka s-a impus în fața cehoaicei Petra Kvitova, scor 7-6 (1), 4-6, 6-4. Barty este prima în clasamentul grupei roșii, urmată fiind de Osaka, Kvitova și Bencic. Marți, în ziua a doua de concurs pentru grupa roșie, Barty o va întâlni pe Osaka, iar Kvitova și Bencic vor încerca să se impună pentru prima dată la ediția din acest an.

Programul și rezultatul partidelor la Turneul Campioanelor

US Open
Clasamentul pentru Turneul Campioanelor: Emma Răducanu, salt uriaș. Cum arată TOP 10
13/09/2021 LA 09:12
  • Duminică, grupa roșie
Naomi Osaka - Petra Kvitova 7-6, 4-6, 6-4
Ashleigh Barty - Belinda Bencic 5-7, 6-1, 6-2
  • Luni, grupa violet
Karolina Pliskova - Elina Svitolina (12:30)
Bianca Andreescu - Simona Halep (nu înainte de ora 14:00)

Situația întâlnirilor directe dintre Halep și adversarele din grupă

Simona Halep - Bianca Andreescu 0-0
Simona Halep - Karolina Pliskova 7-4
Simona Halep - Elina Svitolina 4-4
US Open
Emma Răducanu - Leylah Fernandez 6-4, 6-3! Britanica este campioană la US Open, fără set pierdut
11/09/2021 LA 18:55
US Open
Sakkari: "Sunt distrusă!". Sportiva din Grecia, convinsă și nu prea de Emma Răducanu
10/09/2021 LA 05:41