Ashleigh Barty, ocupanta locului 1 în clasamentul WTA, s-a impus în fața Belindei Bencic, locul 7 WTA, scor 5-7, 6-1, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 58 de minute de joc. Deși jucătoarea din Elveția a câștigat primul set cu multă șansă, ea a întâmpinat apoi dificultăți fizice și a avut nevoie de intervenția medicilor pe teren.
Ashleigh Barty și-a ridicat treptat nivelul de joc și a câștigat următoarele două manșe fără prea mari emoții. În urma acestei victorii, australianca este sigură de poziția de lider mondial la finalul acestui sezon competițional. Tot azi, în grupa roșie, Naomi Osaka s-a impus în fața cehoaicei Petra Kvitova, scor 7-6 (1), 4-6, 6-4. Barty este prima în clasamentul grupei roșii, urmată fiind de Osaka, Kvitova și Bencic. Marți, în ziua a doua de concurs pentru grupa roșie, Barty o va întâlni pe Osaka, iar Kvitova și Bencic vor încerca să se impună pentru prima dată la ediția din acest an.

Programul și rezultatul partidelor la Turneul Campioanelor

Australian Open
Știm deja 5 dueluri de vis din turul 3 la Australian Open 2022. Programul de vineri
IERI LA 12:57
  • Duminică, grupa roșie
Naomi Osaka - Petra Kvitova 7-6, 4-6, 6-4
Ashleigh Barty - Belinda Bencic 5-7, 6-1, 6-2
  • Luni, grupa violet
Karolina Pliskova - Elina Svitolina (12:30)
Bianca Andreescu - Simona Halep (nu înainte de ora 14:00)

Situația întâlnirilor directe dintre Halep și adversarele din grupă

Simona Halep - Bianca Andreescu 0-0
Simona Halep - Karolina Pliskova 7-4
Simona Halep - Elina Svitolina 4-4
AUSTRALIAN OPEN LIVE BLOG | Ruse și Cristian au pierdut în turul 2. Zverev și Nadal au impresionat
IERI LA 12:44
Ashleigh Barty, o nouă demonstrație de forță la Australian Open 2022! Victorie-blitz cu Bronzetti