Simona Halep se află în izolare, după ce a primit rezultat pozitiv la testul Covid-19, însă românca are în continuare soluții pentru a-și încânta fanii. Ea este protagonista unui montaj video de excepție în care își analizează ceea ce poate fi considerat meciul sezonului. La Foro Italico, Halep a câștigat al treilea său trofeu din 2020, trecând de Jasmine Paolini, Dayana Yastremska, Yulia Putintseva și apoi de doi foști lideri mondiali – Garbine Muguruza și Karolina Pliskova.
Partida de două ore și 15 minute din semifinale, dintre Halep și Muguruza, a fost una electrizantă, dar și o superbă revanșă a Simonei în fața celei care o eliminase în semifinale la Australian Open (7-6/8, 7-5). Halep a răspuns perfect când Muguruza, condusă cu set și 4-2, a câștigat patru game-uri la rând pentru a forța intrarea în decisiv: s-a detașat la 4-0 în setul trei, avantajul luat dovendindu-se decisiv pentru soarta partidei, chiar dacă spaniola a încercat un ultim asalt.
  • 9 break-uri a reușit Simona Halep în semifinala cu Muguruza, la Foro Italico
  • 8 duble greșeli a comis Muguruza în fața Simonei Halep, inclusiv la minge de meci
  • 23 de victorii a obținut Halep în 2020, având doar trei înfrângeri
  • 1,9 milioane de dolari a câștigat Halep în 2020
Topul câștigurilor din tenis în 2021, eclipsat de Emma Răducanu! Ce loc surpriză ocupă Simona Halep
IERI LA 13:20

Simona Halep a comentat meciul cu Muguruza, din semifinalele turneului de la Roma

Simona Halep a obținut la Roma a treia victorie a carierei în fața spaniolei, din șapte meciuri directe. Învingând-o pe Muguruza, Halep s-a calificat în a treia sa finală în capitala Italiei. A doua zi, jucătoarea antrenată de Darren Cahill și Artemon Apostu Efremov a reușit să își adjudece în premieră și trofeul de la Foro Italico, după un duel dominat clar în fața Karolinei Pliskova, încheiat abrupt prin abandonul sportivei din Cehia (când românca se afla la conducere, scor 6-0, 2-1). Sportiva în vârstă de 29 de ani a analizat în detaliu momentele importante ale meciului, explicând schimburile de mingi, dar și ce a simțit de-a lungul partidei.
"Condițiile de joc au fost minunate: cald, soare. Am avut un sentiment bun pe teren. Puțin trist, pentru că nu era nimeni în tribune. Am fost destul de încrezătoare pe toată durata acestui meci. M-am simțit foarte bine și aveam încredere că pot câștiga acest meci. A însemnat enorm pentru mine, pentru că am reușit să ajung în finală, ceea ce era visul meu. Este plăcut să învingi una dintre cele mai bune jucătoare, mai ales pe zgură. Asta mi-a dat încredere", a spus Simona, pentru WTA.
Mesaj emoționant al lui Darren Cahill după despărțirea de Simona Halep! Ce a postat antrenorul