Simona Halep – Alexandrova LIVE TEXT 2-6, 1-6. Final de drum pentru Simo la Gippsland Trophy

Actualizat 05/02/2021 la 09:34 GMT+2

Simona Halep a pierdut partida din sferturile de finală de la Gippsland Trophy în fața Ekaterinei Alexandrova, însă campioana noastră a acuza dureri în zona lombară în primul set.

Simona Halep

• 2-6, 1-6. Ekaterina Alexandrova obține victoria și se califică în semifinale la Gippsland Trophy la capătul unui meci care a durat o oră de joc. Simona Halep a acuzat probleme în zona lombară. Campioana noastră va evolua săptămâna viitoare la Australian Open, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
  • 2-6, 1-5. Simona greșește din nou, iar Alexandrova va servi pentru calificarea în semifinale.
  • 2-6, 1-4. Alexandrova nu greșește și se apropie tot mai mult de calificarea în semifinale.
  • 2-6, 1-3. Simona își face cu emoții serviciul și e pe tabelă în setul secund.
  • 2-6, 0-3. Nimic nu pare că-i merge azi Simonei. Alexandrova lovește perfect de oriunde s-ar afla pe teren.
  • 2-6, 0-2. Simona își pierde din nou serviciul și pare că problemele de la spate nu o lasă pe jucătoarea noastră să joace cum își dorește.
  • 2-6, 0-1. Disconfortul Simonei Halep e vizibil, iar Alexandrova începe foarte bine și acest set al doilea.
  • 2-6. Alexandrova își adjudecă primul set după 33 de minute de joc, însă Simona acuză probleme la spate.
  • 2-5. Alexandrova nu dă semne de slăbiciune, iar Simona va trebui să servească pentru a rămâne în set.
  • 2-4. Simona Halep își pierde serviciul, iar Alexandrova se distanțează la 2 game-uri, grație unui mic cadou din partea fileului.
  • 2-3. Alexandrova conduce pentru prima dată în meci.
  • 2-2. Alexandrova restabilește egalitatea după ce obține rebreak-ul. Simona, ceva mai lentă la serviciu.
  • 2-1. Ekaterina Alexandrova își face serviciul în cel de-al treilea game al partidei.
  • 2-0. Simona Halep își face cu ușurință game-ul de serviciu și se desprinde la 2-0.
  • 1-0. Simona Halep face break-ul în game-ul de debut!
  • UPDATE / Jucătoarele sunt pe teren, la încălzire. Campioana noastră începe meciul la retur!
  • UPDATE / Meciul dintre Vondrousova și Podoroska s-a încheiat la Melbourne, ceea ce înseamnă că în câteva minute începe mult așteptata partidă dintre Simona Halep și Ekaterina Alexandrova!
Simona Halep a câștigat lejer, în două seturi, 6-2, 6-4, confruntarea de miercuri cu germanca Laura Siegemund, din optimile de finală și acum așteaptă să-și ia o altă revanșă, în fața primei rachete a Rusiei, Ekaterina Alexandrova, a noua favorită de pe tablou și ocupanta locului 33 în clasamentul WTA. Rusoaica a trecut în optimile de finală de campioana en-titre de la Roland Garros, Iga Swiatek (Polonia, 17 WTA și cap de serie nr. 6), scor 6-4, 6-2.
Simona Halep și Ekaterina Alexandrova s-au întâlnit până acum de două ori, campioana noastră având de fiecare dată viață grea. Dacă în primul duel a câștigat în decisiv, acum doi ani, la Beijing, Simo a pierdut cu 2-6, 3-6. Partida a fost însă una care nu s-a desfășurat de pe "picior de egalitate", campioana noastră venind după o accidentare și acuzând încă probleme. Acum, constănțeanca e în mare formă și abia așteaptă să evolueze din nou, chiar dacă admite că partida din sferturi va fi una complicată.

Simona Halep – Ekaterina Alexandrova, LIVE TEXT pe eurosport.ro. Ce spune Simo despre duel

Simona Halep a prefațat partida pe care o va juca contra primei rachete a Rusiei, Ekaterina Alexandrova, în sferturile de finală de la Gippsland Trophy (Melbourne). Românca a pierdut clar ultima partidă directă, la Beijing în 2019 (6-2, 6-3), dar atunci a fost accidentată și nu a putut lupta la justa ei valoare.
"Va fi o provocare. Joacă foarte plat, din ce îmi aduc aminte și reușește să trimită mingi foarte lungi, adânci. Va fi foarte greu să returnez, dar trebuie să îmi fac jocul meu obișnuit. O să mă concentrez pe ce am eu de făcut, așa cum fac de obicei și voi crede în mine. E un nou meci, o nouă zi, o nouă oportunitate să câștig o partidă", a spus Simona Halep la conferința de presă de după meciul cu Laura Siegemund, din optimile de finală.
Openul Australian... toate meciurile în direct și fără reclame numai pe Eurosport Player.