Sorana Cîrstea a jucat bine, dar a pierdut din nou dezamăgitor. Kontaveit s-a obișnuit deja să o învingă pe Sorana în acest an 2021. Jucătoarea noastră a reușit să revină de la 0-1 la seturi, dar s-a prăbușit în debutul setului decisiv.
Sorana Cîrstea (30 ani, 66 WTA) a fost eliminată după un meci de o oră şi 45 de minute.
Kontaveit (25 ani, 24 WTA), cap de serie numărul 22 la turneul WTA din Florida, a condus în primul set cu 3-1, dar Cîrstea a egalat la 3. Jucătoarea din Estonia s-a impus în ultimele trei gameuri şi a câștigat setul cu 6-3.
Simona Halep și-a aflat adversarele la Stuttgart! Cu cine va juca la turneul din Germania
ACUM 9 ORE
În actul secund, Cîrstea şi Kontaveit au mers cap la cap până la 3-3, românca s-a desprins la 5-3, dar nu a reuşit să închidă setul imediat. Până la urmă a fost nevoie de un nou break și s-a terminat 6-4 pentru Sorana.

WTA Miami | Sorana Cirstea nu a reușit să o elimine pe Kontaveit

În decisiv, Kontaveit a dominat clar debutul şi a condus cu 4-0. Cîrstea a încercat să revină şi s-a apropiat la 4-3, dar Kontaveit s-a impus cu 6-3. Sorana a reușit să salveze 4 mingi de meci, dar nu a fost destul pentru a completa revenirea.
Kontaveit a câştigat toate cele trei meciuri anterioare cu Cîrstea, cu 6-4, 6-4 în 2016 în primul tur la Poitiers, cu 6-1, 6-3 în 2020 în primul tur la Dubai, şi cu 6-4, 7-5 luna aceasta în turul al doilea la Dubai. La Miami a pierdut primul său set în faţa româncei.
Cîrstea va primi un cec de 16.000 dolari şi 35 de puncte WTA.

Simona Halep este deja în turul 3. Jucătoarea din Constanța o va avea ca adversară pe Anastasija Sevastova. Partida este programată astăzi, nu înainte de ora 23:00 (ora României).
Din 2016 până în prezent, Halep şi Sevastova s-au întâlnit de 5 ori, Simo impunându-se de fiecare dată în minimum de seturi. Mai mult, letona a obţinut doar în două rânduri 4 game-uri, în rest pierzând seturile categoric.
După ce s-a oferit s-o antreneze pe Simona Halep, Schiavone va pregăti o jucătoare din Top 25 WTA