Sorana Cîrstea a ratat calificarea în semifinalele turneului WTA de la Portoroz (Slovenia), după ce a pierdut în trei seturi partida cu Jasmine Paolini (Italia), scor 4-6, 6-4, 1-6.
Reprezentanta României a avut o evoluție inconstantă. Momentele de slăbiciune au fost de fiecare dată la începutul seturilor.
BNP Paribas Open
Sorana Cîrstea, peste 100 de puncte cu Elina Svitolina! Nu a fost însă suficient și pentru un succes
10/10/2021 LA 22:21
În primul set, românca a avut 0-3, a egalat la 3-3, dar italianca a luat avantajul cu 6-4. Sorana a avut o revenire puternică în setul secund, când de la 0-3 a ajuns la 5-4 cu break.

Sorana Cîrstea urcă pe locul 36 WTA

În decisiv, Cîrstea nu a mai contat aproape deloc și a cedat cu 6-1. Meciul din sferturile de finală a durat 2 ore și 8 minute.
Cele două jucătoare s-au înfruntat în premieră într-un meci din WTA. Italianca este clasată pe locul 87 în ierarhia mondială, dar azi a fost într-o formă mai bună. În turul următor, Jasmine Paolini o va înfrunta pe Yulia Putintseva (Kazakhstan), favorita numărul 2.
În ciuda înfrângerii în sferturile de finală, Sorana Cîrstea va urca patru poziții în clasamentul WTA începând de luni, până pe locul 36.
Eșec neașteptat pentru Simona Halep! A fost învinsă la Indian Wells de nr. 100 mondial
10/10/2021 LA 12:55
Indian Wells 2021 | Programul celor trei românce în turul 3. Sorana Cîrstea intră prima pe teren!
10/10/2021 LA 04:42