Seria transmisiunilor in direct de pe Rod Laver Arena incepe la ora 2.00, cu meciul Angelique Kerber vs Victoria Azarenka. Chiar si in conditiile in care este doar favorita 14, jucatoarea din Belarus e marea favorita pentru a trece in faza urmatoare a turneului. Scorul meciurilor directe este 6-0 pentru Victoria, ultimul succes venind chiar in startul lui 2016, in finala de la Brisbane. Al doilea sfert de finala al zilei e unul complet inedit: Johanna Konta vs Shuai Zhang incepe dupa ora 3.30 si pune fata in fata doua jucatoare ajunse in premiera in sferturi la un turneu de Mare Slem.
Tot pe arena centrala, dupa ora 5.30 incep meciurile baietilor. De 4 ori finalist la Australian Open (in 2010, 2011, 2013 si 2015), Andy Murray trebuie acum sa treaca de David Ferrer pentru a spera la castigarea primului titlu de la Melbourne. O victorie a spaniolului ar insemna egalarea performantelor din 2011 si 2013. Apoi, de la 10.30, Eurosport 1 va transmite in direct ultimul sfert de finala masculin: dupa un meci intens, in 5 seturi, cu Stan Wawrinka, Milos Raonic il va avea acum in fata pe francezul Gael Monfils.
Marti dimineata am vazut a 21-a confruntare dintre Serena Williams si Maria Sharapova. Jucatoarea din Statele Unite s-a impus clar, in doua seturi, trecandu-si in palmares al 19-lea succes in fata rusoaicei. Sharapova a batut-o doar de doua ori pe Williams, ultima data in 2004. Pentru un loc in finala, Serena Williams va juca acum cu Agnieszka Radwanska.
Australian Open
Novak Djokovic nu mai are acces nici la turneele din Spania dacă nu se vaccinează!
ACUM 4 ORE
Eurosport 1 transmite in direct si in exclusivitate meciurile de la Australian Open. Toate terenurile de la Melbourne se vad Live online pe Player.
Tsitsipas - Ymer - Australian Open
ACUM 5 ORE
Emma Răducanu, realistă după prima victorie la Australian Open! Cum a încercat să cucerească fanii