De 4 ore si 32 de minute a avut nevoie Novak Djokovic pentru a trece de Gilles Simon. Chiar daca liderul ATP a incheiat meciul cu peste 100 de greseli nefortate, francezul are meritele sale pentru realizarea uneia dintre cele mai palpitante dispute de la aceasta editie a turneului. Sarbul va avea parte in sferturi de un adversar extrem de incomod, in persoana lui Kei Nishikori. Japonezul si-a castigat locul in sferturi dupa o victorie clara cu Jo-Wilfried Tsonga.
In intrecerea fetelor, ne pregatim pentru un nou duel Maria Sharapova vs Serena Williams. Rusoaica nu a avut un meci usor cu Belinda Bencic, insa s-a impus cu un dublu 7-5. De cealalta parte, lidera clasamentului mondial a trecut usor de Margarita Gasparyan, 6-2 6-1.
Luni dimineata vom afla tabloul complet al sferturilor de finala de la Australian Open iar Eurosport 1 si Eurosport 2 isi vor incepe programele in direct incepand cu ora 2.00. Angelique Kerber vs Annika Beck este duelul care deschide ziua pe Rod Laver Arena. Partida suta la suta germana va fi urmata de meciurile Azarenka vs Strycova si Raonic vs Wawrinka. Primul in sesiunea a doua intra pe arena centrala Andy Murray, britanicul favorit 2 urmand sa-l intalneasca pe Bernard Tomic.
Australian Open
Simona Halep - Beatriz Haddad Maia, LIVE TEXT în turul 2 la Melbourne, de la 12.00 pe Eurosport 1
ACUM 39 MINUTE
Intr-un meci din turul 3 la dublu masculin, perechea Tecau/ Rojer joaca impotriva italienilor Cecchinato/ Seppi. Este a treia partida de pe terenul 2. Pe toata durata turneului, toate terenurile de la Australian Open sunt disponibile Live online pe Eurosport Player.
Darren Cahill nu-l menajează deloc pe Djokovic! Ce l-a deranjat cel mai mult pe australian
ACUM 3 ORE
Australian Open, LIVE BLOG | Cîrstea și Begu, primele românce care intră azi pe teren în turul 2