Zverev, acuze incredibile la Shanghai! Sinner şi Alcaraz ar fi favorizaţi de directorii de turneu
Publicat 04/10/2025 la 13:28 GMT+3
Alexander Zverev, care l-a învins pe francezul Royer în două seturi (6-4, 6-4), în turul doi la Shanghai, a stârnit o controversă în timpul interviului său de pe teren, declaraţiile neamţului urmând probabil să facă vâlvă în presa de specialitate.
Saisonendspurt für Alexander Zverev
Credit imagine: SID
Alexander Zverev, al treilea jucător al lumii, mare favorit să ajungă în ultimul act la Shanghai pe o jumătate de tablou în care Alcaraz s-a retras înainte de startul competiţiei, s-a calificat azi în turul 3 al competiției, după o victorie "scurtă", 6-4, 6-4 cu Valentin Royer. A fost o partidă în care Sascha nu şi-a pierdut serviciul şi în care germanul a reuşit 12 aşi, trecându-şi în dreptul său 72% din punctele jucate cu primul serviciu.
În urmă cu două zile, Roger Federer remarcase că suprafaţa de la Shanghai e mult mai lentă decât în trecut, iar Sascha a fost întrebat în legătură cu acest aspect după victoria de azi.
Zverev: "Directorii de turneu vor ca Sinner şi Alcaraz să se descurce bine la fiecare turneu"
Un jucător care spune tot timpul lucrurilor pe nume, Zverev a dus răspunsul oferit într-un registru neaşteptat: consideră că organizatorii au modificat suprafaţa pentru a-i avantaja pe Sinner şi Alcaraz (nu se ştia, evident, că murcianul se va retrage), o dispută între cei doi în finală fiind garanţia succesului turneului. Totul în contextul în care neamţul preferă hardul mai rapid, dovadă în acest sens că cele mai mari succese ale carierei (aurul olimpic de la Tokyo şi cele două Turnee ale Campionilor câştigate - 2018 şi 2021) au venit pe suprafeţe foarte rapide.
"Urăsc când viteza terenurilor este astfel, simt că în toate competițiile a scăzut viteza. Ştiu că directorii de turneu se îndreaptă în această direcție pentru că, evident, își doresc ca Jannik și Carlos să se descurce bine în fiecare turneu.
În trecut, aveam întotdeauna suprafețe diferite, erau şi terenuri foarte rapide. Nu puteai juca același tenis în același mod pe un teren cu iarbă, pe un teren de hard sau pe un teren cu zgură. În zilele noastre, poți juca aproape la fel pe toate suprafețele, pentru că toate sunt mult mai lente şi similare", a spus Zverev.
Probabil că Sascha se simte frustrat de lentoarea suprafeței, dar probabil că declarațiile sale vin şi în contextul unei nemulţumiri teribile, după cel mai slab an al carierei. Germanul nu a câştigat încă vreun turneu important în 2025, singurul triumf venind la BMW Open, în primăvară, când a trecut în ultimul act de Ben Shelton.
În turul 3 la Shanghai, Zverev îl va întâlni pe francezul Rinderknech, care l-a depăşit în turul secund pe Alex Michelsen. Va fi o reeditare a duelului epic de la Wimbledon 2025, când sportivul din Hexagon producea o mare surpriză, eliminându-l pe numărul 3 mondial după o dispută maraton, de 4 ore şi 45 de minute: 7-6, 6-7, 6-3, 6-7, 6-4.
Zverev a jucat o finală la Mastersul de la Shanghai, în 2019, când nu a avut replică în faţa lui Daniil Medvedev (6-4, 6-1 pentru rus). Anul trecut, germanul a fost învins în optimi de Goffin, omul care zilele trecute l-a eliminat neaşteptat pe Ben Shelton.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo