România, debut cu stângul la Campionatul European de volei! "Tricolorele", învinse cu 3-1 de Turcia

Publicat 18/08/2021 la 22:40 GMT+3

Echipa națională de volei feminin a început cu o înfrângere Campionatul European. "Tricolorele" au fost învinse cu 3-1 la seturi de Turcia, una dintre cele mai puternice echipe din Europa.

România - Turcia, Campionatul European de volei feminin

Astăzi a luat startul Campionatul European de volei feminin, care se dispută în 4 orașe. Meciurile din Grupa D se desfășoară la Cluj-Napoca, dar terenul propriu nu a ajutat prea mult naționala României la primul meci.
Voleibalistele antrenate de italianul Luciano Pedulla au pierdut cu 3-1 în fața Turciei. "Tricolorele" au câștigat primul set la mare luptă (25-23), dar le-au pierdut pe următoarele 3 (25-10, 25-20, 25-17) și au început astfel cu o înfrângere competiția continentală.
Ținând cont de numele adversarului (Turcia a ajuns până în sferturile de finală la Jocurile Olimpice, unde a pierdut în set decisiv contra Coreei de Sud), startul nu este unul dezastruos. România mai are de jucat cu Suedia, Olanda, Ucraina și Finlanda, iar obiectivul de a se califica în optimile de finală este în continuare unul realizabil, deoarece primele 4 echipe din fiecare grupă obțin biletele pentru faza următoare.

LOTUL ROMÂNIEI PENTRU CAMPIONATUL EUROPEAN

• Coordonatoare: Diana Balintoni și Marina Cojocaru;
  • Universali: Alexia Căruțașu și Iuna Zadorojnai;
  • Extreme: Adelina Ungureanu, Rodica Buterez, Adriana Matei, Sorina Miclăuș și Georgiana Popa;
  • Centri: Denisa Ionescu, Petruța Orlandea, Daiana Roman și Diana Ariton;
  • Libero: Alexandra Ciucu și Andra Cojocaru.
PROGRAMUL ROMÂNIEI ÎN CONTINUARE
  • România - Suedia, 21 august, ora 20:30
  • România - Olanda, 22 august, ora 20:30
  • România - Finlanda, 24 august, ora 20:30
  • România - Ucraina, 25 august, 20:30
România a participat la 25 de ediții ale Campionatelor Europene, cea mai bună clasare fiind locul 3, pe care naționala feminină de volei a urcat în 1963. În ultimii 10 ani, echipa României a fost prezentă doar la turneele din 2011, 2015 și 2019, nereușind să prindă un loc în top 10 la niciuna dintre ediții.