România este URIAȘĂ la Campionatul European de volei! Tricolorii s-au calificat în sferturi după 40 de ani

Maria Olteanu

Actualizat 08/09/2023 la 21:31 GMT+3

Echipa națională de volei masculin a României a reușit în această seară o victorie istorică în optimile Campionatului European, calificându-se în sferturile de finală ale competiției după un succes obținut în setul decisiv în fața Croației, scor 3-2 (25-17, 25-20, 17-25, 26-28, 15-12).

Romania, volei masculin, foto: FRV

Credit imagine: facebook

Echipa națională de volei masculin a României s-a calificat în sferturile Campionatului European, trecând în cinci seturi de reprezentativa Croației, după un meci care a durat două ore și jumătate. Tricolorii au avut nevoie de set decisiv pentru a ajunge în sferturi, chiar dacă au condus cu 2-0 și au ratat o minge de meci în setul 4.
Înaintea acestui joc, tricolorii pregătiți de antrenorul campioanei Arcada Galați au reușit un rezultat de-a dreptul fabulos, victorie 3-1 cu Franța, campioana olimpică în exercițiu, cea care a reprezentat poate una dintre cele mai importante reușite de România în ultimul deceniu.
În optimi, reprezentativa noastră a avut-o de partea cealaltă a fileului pe selecționata Croației, într-un joc disputat vineri seara, la Varna.
România a început perfect jocul și a luat avans încă din startul partidei, atunci când s-a distanța la 5-1 în primul set. Ecartul băieților noștri a crescut, iar la jumătatea primului act România avea opt pași în fața adversarei, 12-4. Croația a încercat să se apropie la 8-13, dar a fost insuficient, întrucât primul set a fost pus în dreptul României, scor 25-17.
România a început la fel de curajos și setul al doilea, nedându-i șanse adversarei să intre în meci. S-a mers cap la cap până la 8 egal, moment în care România a apăsat pedala de accelerație și s-a detașat la 16-8, reușind 8 puncte consecutive. Și de această dată balanța a fost înclinată tot în favoarea tricolorilor, care au închis setul al doilea cu 25-20.

România s-a calificat în sferturile Campionatului European de volei masculin

Croația nu a vrut să treacă neobservată în meci și a replicat serios în setul al treilea, pe care l-a început mult mai bine. A venit rândul adversarilor să se detașeze la 5-1, păstrându-și ecartul pe toată durata setului, terminat 25-17 în favoarea lor, strângându-se astfel scorul la general, 2-1, croații având gândul de a împinge partida în decisiv.
Setul al patrulea a fost și cel mai echilibrat al întâlnirii de la Varna. Croația a început mai bine, dar România a venit tare din spate și a reechilibrat setul, știind că are o șansă importantă să închidă meciul și să scape de emoțiile actului decisiv.
Pe final, adversarii au luat elan, 22-19, dar tricolorii au obținut patru puncte la rând, pentru a întoarce scorul 23-22.
România a avut minge de meci și de calificare în sferturi, dar finalul partidei de la Varna a fost unul interzis cardiacilor, cu suspans maxim deasupra fileului, Croația jucând pentru totul sau nimic. Adversarii au gestionat însă perfect ultimele secvențe ale setului al patrulea și au închis setul la 28-26, împingând partida în set decisiv.
Decisivul a început din nou sub semnul echilibrului, dar România a luat repede avans, 6-2. Croația s-a apropiat la 6-5, dar finalul le-a aparținut băieților noștri, care s-au impus cu 15-12 și care se califică în sferturi.
Alexandru Raţă, cu 30 de puncte, a fost MVP-ul echipei României, Robert Adrian Aciobăniţei a contribuit cu 16 puncte, Robert Călin a adăugat 13 puncte, Marian Bala 10 și Bela Bartha 10.
Mai departe, în următoarea fază a competiției, România va întâlni pe 11 septembrie învingătoarea partidei Franța - Bulgaria, meci care are loc tot în această seară, de la ora 20:30.
România a început dezamăgitor turneul final din Israel, fiind învinsă în primele două partide de Portugalia (0-3) și Israel (2-3), dar apoi a câștigat 3 meciuri la rând, cu Turcia (3-2), Grecia (3-1) și Franța (3-1), ajungând în optimile de finală.
România nu s-a mai aflat între primele opt echipe ale continentului de 40 de ani, după ce în 1983 încheia pe locul 8.
România are în palmares 5 medalii la Campionatele Europene de volei, dintre care una de aur (1963), două de argint (1955 și 1958) și două de bronz (1971 și 1977).