#VOCE | Steaua București își trăiește visul european. "Militarii" repetă performanța de anul trecut

Maria Olteanu

Actualizat 21/12/2023 la 22:48 GMT+2

După o primă partidă disputată în deplasare, pe terenul nemților de la Giensen Grizzlys (ocupanta locului trei în campionatul intern), Steaua reușește o victorie pe teren propriu și se califică în sferturile de finală ale Challenge Cup.

Steaua Bucuresti, volei, foto: facebook

Articol scris de Ovidiu Neacșu
Cu o săptămână în urmă, băieții antrenați de Bogdan Kotnik au disputat în Germania partida tur a optimilor de finală Challenge Cup. Atât echipa gazdă de atunci, Giensen Grizzlys, cât și Steaua București, au prestat un volei excepțional, reușind să desfășoare o partidă cu număr maxim de seturi. Istoricul partidei a fost unul în care fiecare echipă și-a adjudecat câte un set, prima echipă care a deschis tabela la capitolul seturi fiind Steaua. După patru seturi disputate, scorul era 2-2 pe tabelă, iar setul decisiv a fost adjudecat de Giensen Grizzlys cu scorul de 16-14.
În returul acestei duble manșe, Steaua s-a prezentat cu un moral ridicat, cu avantajul terenului propriu și cu suporterii în spate, pregătiți să îi împingă către o calificare în sferturile Challenge Cup.
Oficialii pentru această partidă au fost bulgarul Simeon Ivanov (A1) și arbitrul de origine sârbă, Aleksandra Balandzi (A2).
Bogdan Kotnik a început partida cu primul 6 format din Viiber (coordonator), Peța și Wiese (secunzi), Sobala și Krajcovic (centri), Cherbeleață (universal), acestora adăugându-se pe poziția de libero, Kroiss. De-a lungul partidei au mai jucat pentru militari: Bontea (universal) și Dumitru (coordonator).

Steaua București se califică în sferturile Cupei Challenge

Primul set al partidei a fost unul încins, în care ambele echipe au vrut sa arate încă de la primul punct că sunt pregătite pentru o accedere în sferturile de finală ale Challenge Cup. Pe teren a fost o luptă aprigă, diferența de puncte între cele două echipe nefiind niciodată mai mare de 4 puncte. Setul s-a finalizat cu scorul 25-21 în favoarea echipei din Germania.
Actul secund a debutat cum nu se putea mai bine pentru Steaua, aceasta reușind să se distanțeze încă din startul setului la patru lungimi de echipa din Germania. Giesen Geizzlys a reușit să își revină din începutul slab de set, iar cu puțin înainte de jumătatea setului tabela indica egalitate la 10. Finalul de set a fost unul în care militarii au reușit să se deprindă din nou de echipa din Germania, iar situația pe tabelă a fost readusă la egalitate la capitolul seturilor, scorul final al acestui set fiind 25-20.
În cel de al treilea set, formația din Germania a părut sa își fi recăpătat forțele, aceasta reușind să îi țină pe băieții lui Bogdan Kotnik în corzi. În prima parte a setului, cele două formații au mers cap la cap. Finalul de set a fost identic cu cel anterior, Steaua impunându-se cu scorul 25-20.
Setul patru a fost unul cu un început la fel de intens, Steaua a reușit să se distanțeze rapid la o diferență de trei puncte. Cu secunzii Peța si Wiese într-o formă excelentă, militarii nu au oferit spectatorilor mari emoții. Scor final al setului patru: 25-19.
Meciul s-a încheiat cu scorul de 3-1 în favoarea echipei antrenată de Bogdan Kotnik, iar Steaua avansează în sferturile de finală ale Challenge Cup.
Pentru Steaua, cele mai multe puncte în această partidă au fost aduse de secundul Mircea Peța (22 puncte), acesta fiind urmat de secundul Lukasz Wiese (18 puncte).
În sferturile de finală ale Challenge Cup, Steaua va înfrunta în dublă manșă pe Projekt Warszawa (POL). Prima partidă va avea loc în România, pe 10 ianuarie 2024.