Un Le Mans istoric, cu Filip Ugran la start! Programul transmisiunilor

Actualizat 09/06/2023 la 16:13 GMT+3

Mai putin de o zi a rămas până la startul cursei de 24 de ore de la Le Mans. Sâmbătă, la ora 16:00, Eurosport începe transmisiunea maraton în direct dedicată legendarei curse, care împlinește 100 de ani de existență. Cele 24 de ore de la Le Mans vor putea fi urmărite integral pe canalele Eurosport 1 și Eurosport 2, sau prin intermediul Aplicației Eurosport și online prin eurosport.ro, fără pauze.

Începe cursa de 24 de ore de la Le Mans. 100 de ani de istorie

Pentru prima dată, după aproape 90 de ani, un pilot român se va afla la startul celei mai celebre curse din motorsportul mondial. Filip Ugran, primul pilot român prezent în Campionatul Mondial de Anduranță FIA WEC, va luat startul la clasa LMP2 pentru puternica echipă italiană Prema Racing, campioană în Formula 2, Formula 3, Formula 4 și în Seria Europeană Le Mans ELMS. Prema Racing l-a nominalizat pe Filip pentru toate etapele sezonului, inclusiv pentru cursa de 24 de ore de la Le Mans.
Târgumureșeanul de 20 de ani va concura în echipaj cu olandezul Bent Viscaal, alături de care a evoluat și în Seria Europeană Le Mans, și Juan Manuel Correa, americanul de origine ecuadoriană revenit după teribilul accident suferit la Spa-Francorchamps, în august 2019, când francezul Anthoine Hubert și-a pierdut viața, iar Correa a fost aproape de amputarea unui picior.
Filip Ugran reprezintă România la Le Mans 24

Filip Ugran, participare istorică la Le Mans 2023

Echipajul lui Filip, Prema Racing cu numărul 9, a terminat etapa precedentă de Campionat Mondial de la Spa-Francorchamps pe locul 4 la clasa prototipurilor LMP2, fiind la doar 7 secunde de prima sa clasare pe podium. Cursa de 6 ore de la Spa este repetiția generală pentru Le Mans.
Evoluția rezultatelor pe parcursul sezonului de Campionat Mondial FIA WEC este evidentă și a fost confirmată de rezultatele bune obținute de echipajul lui Filip în sesiunile acestei săptămâni la Le Mans.
Prema Racing și-a calificat ambele echipaje în sesiunea de Hyperpole, unde au avut dreptul să evolueze doar cele mai rapide 8 mașini din Calificări.
Bent Viscaal a fost nominalizat de echipă să piloteze mașina cu numărul 9 în calificări, dar Filip a fost cel mai rapid pilot al echipajului în primul și al patrulea antrenament liber, dominându-l pe Juan Manuel Correa, pilotul care face sezon complet și în Formula 2.
Pentru Filip Ugran urmează testul suprem, Cursa de 24 de ore de la Le Mans. Filip este debutant chiar la această ediție jubiliară, cursa centenară. Complet lipsit de experiență într-o astfel de încercare, Filip a vorbit despre pregătirea specifică și i-a împărtășit gândurile sale, de dinaintea marii curse, colegului nostru, comentatorul-expert Eurosport, Alex Cascatău, campion în GT & Prototype Challenge Netherlands, dublu câștigător al Spa Racing Festival și campion național de anduranță RES.

Le Mans 24 | Interviu cu primul român prezent la start după aproape 90 de ani, Filip Ugran