Campionatele Mondiale de Atletism | Alina Rotaru-Kottmann s-a calificat în finală la săritura în lugmime la Budapesta

Andrei Nicolae

Actualizat 19/08/2023 la 16:34 GMT+3

Alina Rotaru Kottmann a fost prima sportivă a României care a intrat în scenă la Campionatele Mondiale de Atletism de la Budapesta, în proba săriturii în lungime. Atleta de 30 de ani a reușit să se califice în marea finală, după ce a înregistrat al cincilea rezultat din grupa ei de calificare.

Alina Rotaru (România)

Campionatele Mondiale de Atletism au luat startul astăzi, iar până acum trei români au intrat deja în scenă la Budapesta. Primul sportiv de la masculin care a participat a fost Rareș Toader, care nu a reușit calificarea în finală la aruncarea greutății, iar aceeași soartă a avut-o și Claudia Bobocea, însă prima atletă de la feminin care a pășit pe terenul din capitala Ungariei, Alina Rotaru Kottmann, și-a adjudecat prezența în finală la săritura în lungime.
Sportiva în vârstă de 30 de ani a făcut parte din Grupa B de calificare și a avut al cincilea cel mai bun rezultat. Cea mai bună săritură a Alinei a fost chiar prima, când a sărit 6,69 metri. Pentru comparație, cel mai bun rezultat din grupa româncei a fost de 6,82, al sârboaicei Ivana Vuleta.
Cei mai bune 12 rezultate din cele două grupe garantează locul în finală, iar Alina a fost pe locul al nouălea în acest clasament general. Finala probei de săritură în lungime va avea loc mâine, de la ora 17:55.

• ora 8.00 Nicolae Soare, Ilie Corneschi – maraton
La precedentele 18 ediții ale Campionatelor Mondiale de atletism, România a cucerit un total de 24 de medalii: 5 de aur, 8 de argint și 11 de bronz, ocupând locul 32 în ierarhia all-time. Ultimele medalii cucerite de România datează din 2009 (Berlin) când Nicoleta Grasu (aruncarea discului) și Nicoleta Stoian (aruncarea suliței) au luat bronz.
Campionatele Mondiale de atletism de la Budapesta se vor desfășura în perioada 19-27 august și vor fi transmise în direct și în exclusivitate pentru România pe Eurosport și aplicația Eurosport.