Ionescu, învinsă de Curry în duelul de 3 puncte din All Star Game! Premieră după 16 ani în concursul propriu-zis

Nicu Savin

Publicat 18/02/2024 la 09:08 GMT+2

Noaptea de sâmbătă spre duminică a fost una de vis în concursurile din All Star Game-ul din NBA. Pentru prima dată în istorie a fost organizat un duel în doi, între Sabrina Ionescu și Steph Curry. Starul lui Warriors a învins-o pe sportiva de origine română cu 29-26. În concursul propriu-zis, Damian Lillard și-a apărat coroana cucerită anul trecut, marcând o premieră în ultimii 16 ani.

Stephen Curry i Sabrina Ionescu

Cel mai așteptat week-end din baschetul nord-american are loc în acest an în Gainbridge Fieldhouse din Indianapolis, iar spectacolul a fost la înălțime în noapte de sâmbătă spre duminică, dedicată concursurilor obișnuite. Spre deosebire de cele clasice, organizatorii au adăugat un duel în doi între Sabrina Ionescu și Steph Curry.
Cei doi au acceptat provocarea și au decis să doneze banii din premii unor organizații caritabile. Sportiva de origine română care evoluează la Liberty New York deține recordul mondial pentru cele mai multe puncte reușite într-un concurs de 3 puncte (37 de puncte din 40 posibile), în timp ce Curry este recunoscut ca unul dintre cei mai buni shooteri din istoria baschetului de peste Ocean.
Duelul dintre cei doi s-a desfășurat după reguli speciale. S-a aruncat de la distanța oficială din competițiile masculine (7,25 metri), dar cu mingi din competițiile feminine, cu o dimensiune mai mică. Sabrina a deschis balul, dar a fost departe de recordul său și a reușit "doar" 26 de puncte. Curry a fost ceva mai exact și a câștigat duelul, marcând 29 de puncte.

Damian Lillard, al doilea titlu consecutiv în concursul de 3 puncte din All Star Game

Înaintea confruntării inedite dintre cei doi a avut loc concursul propriu-zis al aruncărilor de 3 puncte. Damian Lillard și-a respectat statutul de favorit, dar nu fără emoții. Malik Beasley (20), Donovan Mitchell (21), Jalen Brunson (24) și Lauri Markkanen (25) și Tyrese Haliburton (26) au fost eliminați în prima rundă, iar Karl-Anthony Towns, Trae Young și Lillard au ajuns în finală.
Towns a marcat 22 de puncte, Young a marcat 24, iar ultimul cuvânt i-a aparținut lui Lillard. Starul lui Bucks a început excelent, dar spre final a început să rateze aruncare după aruncare. Cu câteva secunde înainte de expirarea timpului, Lillard a trimis în coș o minge cu punctaj dublu și a ajuns la 26 de puncte, câștigând pentru al doilea an la rând concursul de 3 puncte din All Star Game.
Este pentru prima dată în ultimii 16 ani când un jucător își apără titlul la concursul aruncărilor de la distanță. Ultimul care a făcut acest lucru a fost Jason Kapono, în 2007 și 2008. Vedeta lui Miwaukee Bucks va încerca probabil anul viitor să egaleze recordul deținut împreună de Larry Bird și Craig Hodges, care au câte 3 trofee de acest gen câștigate în ani consecutivi.