Articol scris de Andrei Nicolae
Boston s-a calificat în finala conferinței de est pentru a doua oară în ultimii trei ani, după o serie de foc cu echipa antrenată de Mike Budenholzer. Celtics s-a impus cu scorul de 109-81, după o partidă în care cele două echipe au luptat de la egal la egal doar în prima repriză a meciului. După două sferturi, scorul era 46-43 pentru echipa lui Ime Udoka, însă în partea secundă a meciului Boston a reușit să se desprindă.
Echipa din Massachusetts a fost condusă de cele 27 de puncte ale lui Grant Williams, care a reușit șapte aruncări de trei puncte. Jayson Tatum a marcat la rândul său 23 de puncte, iar Jaylen Brown a înscris 19.
NBA
Curry a înscris 29 de puncte în meciul 2 al finalei NBA! Golden Warriors e la egalitate cu Celtics
06/06/2022 LA 09:23
Giannis Antetokounmpo a fost cel mai bun jucător al lui Bucks și a fost aproape de un triple-double, însă efortul său din toată seria nu a fost de ajuns pentru a o trimite pe Bucks din nou în finala conferinței. Grecul s-a evidențiat cu 25 de puncte, 20 de recuperări și nouă pase decisive reușite aseară.
Boston Celtics se va duela cu Miami Heat în Finala Conferinței de Est, iar primul meci va avea loc în noaptea de 18 mai, la ora 03:30, pe terenul echipei din Florida.

Echipa din Texas a reușit surpriza în meciul decisiv din Phoenix și s-a impus clar, cu scorul de 123-90. Dallas a condus la pauză cu un scor halucinant, conducând cu 57-27 după două sferturi de joc. Trupa lui Jason Kidd și-a majorat avantajul și după al treilea sfert, când scorul a căpătat proporții și mai mari și a ajuns la 92-50 pentru texani.
Luka Doncic a ieșit din nou la rampă și a înregistrat 35 de puncte și 10 recuperări, iar Jalen Brunson s-a făcut la rândul său remarcat cu 24 de puncte. Spencer Dinwiddie a venit de pe banca de rezerve cu un impact imens și a marcat 30 de puncte în doar 25 de minute.
Jucătorii lui Phoenix au dezamăgit complet, trei dintre titulari marcând sub zece puncte, iar ceilalți doi doar zece și unsprezece. Devin Booker, unul dintre jucătorii de bază ai trupei din Arizona, a avut un procentaj dezastruos și a transformat doar trei aruncări din 14 încercate.
Phoenix își încheie prematur parcursul în playoff, după ce a reușit să încheie pe primul loc în conferința de vest și să aibă cel mai bun bilanț din întreaga ligă, cu 64 de victorii și 18 înfrângeri în sezonul regulat. Dallas merge mai departe în Finala Conferinței de Vest, după o pauză de unsprezece ani, unde va da piept cu Golden State Warriors.
Primul meci dintre cele două va avea loc în noaptea de 19 mai, la ora 04:00, pe terenul echipei din California.
Situația play-off-ului:
  • Conferința de Vest: Golden State Warriors - Dallas Mavericks
  • Conferința de Est: Miami Heat - Boston Celtics
NBA
Miami Heat, victorie în primul meci al Finalei Conferinței de Est. Butler, prestație de excepție
18/05/2022 LA 16:04
NBA
Miami Heat, calificată în Finala Conferinței de Est! Mavericks a trimis seria cu Suns în decisiv
13/05/2022 LA 07:38