Articol scris de Andrei Nicolae
Heat și 76ers au avut un duel echilibrat în prima parte a meciului, scorul la pauza mare fiind 49-48 în favoarea echipei lui Erik Spoelstra. Sfertul al treilea a fost momentul în care trupa din Florida s-a desprins de adversara sa și a majorat diferența de puncte. În ultimul sfert, scorul a ajuns într-un anumit punct la 92-72 pentru Miami.
Tripa câștigătoare a trofeului NBA s-a impus în final cu 99-90, conduși de Jimmy Butler, care a înscris 32 de puncte, alături de Max Strus, cu 20 de puncte. Extrema de forță a lui Miami a jucat 43 de minute și și-a demonstrat din nou rezistența în duelurile de playoff.
NBA
Miami Heat, victorie în primul meci al Finalei Conferinței de Est. Butler, prestație de excepție
ACUM 11 ORE
Pentru Philadeplhia, Joel Embiid și Tyrese Maxey au înscris 20 de puncte fiecare, însă procentajul celor doi a fost foarte slab. Pivotul a înscris de șapte ori din 24 de încercări, în timp ce conducătorul de joc a aruncat de 22 de ori și a înscris doar nouă coșuri.
Echipa antrenată de Doc Rivers încheie dezamăgitor din nou playoff-ul din NBA, după încă un sezon în care fanii din Philadelphia au sperat la o finală. Miami Heat va juca finala conferinței, unde își va disputa un loc pentru marea finală împotriva câștigătoarei din duelul Boston Celtics-Milwaukee Bucks.

Dallas nu a cedat în seria cu Phoenix și a trimis duelul într-un meci de totul sau nimic, ce va avea loc pe arena din Arizona. Echipa condusă de Jason Kidd s-a impus clar în meciul al șaselea, grație prestației lui Luka Doncic, care a înscris 33 de puncte în victoria cu 113-86. Reggie Bullock și Jalen Brunson au contribuit la rândul lor la victoria texanilor, cu 19, respectiv 18 puncte.
Phoenix nu a reușit să își impună stilul de joc și niciunul dintre starurile echipei nu a tranșat meciul de pe American Airlines Center. Ayton a înscris 21 de puncte, Chris Paul 13, iar Booker a marcat doar 19 puncte.
Meciul de totul sau nimic se va disputa duminică, de la ora 23:00, pe Footprint Center.

NBA
Celtics și Mavericks, ultimele calificate în finalele lor de conferință! Cum arată tabloul complet
16/05/2022 LA 13:44