Boston Celtics și-a consolidat poziția de lider în Conferința de Est! Jayson Tatum, prestanție stelară

Dani Morar

Actualizat 08/02/2024 la 09:35 GMT+2

Boston Celtics s-a impus cu 125-117 în partida cu Atlanta Hawks și a obținut a 39-a victorie a sezonului, consolidându-și poziția de lider al Conferinței de Est din NBA. Jayson Tatum a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, cu 20 de puncte marcate.

Jason Tatum anotando un mate en el CELTICS 131- 91 GRIZZLIES

Boston Celtics a ajuns la un bilanț de 39 de victorii și 12 înfrângeri, după ce a trecut de Atlanta Hawks cu scorul de 125-117. Kristaps Porzingis a marcat 31 de puncte, fiind cel mai bun de pe teren la acets capitol.
Derrick White a făcut un sfert 4 senzațional, marcând 12 din cele 21 de puncte ale lui Celtics. Jayson Tatum a încheiat partida cu 20 de puncte, 9 recuperări și 7 assisturi, conducându-și echipa spre a 7-a victorie consecutivă împotriva lui Hawks.
Totodată, Celtics au un bilanț extraordinar pe teren propriu în acest sezon, având 24 de victorii și doar 3 înfrângeri.
"Cred că felul în care am jucat astăzi este unul bun și se apropie de ceea ce îmi doresc eu de la echipă. Nu voiam să se mai termine. Niciodată nu am încercat să facem lucrurile pe calea ușoară. Am jucat și am continuat să aplicăm ceea ce am antrenat și cred că trebuie să continuăm în acest ritm", a declarat Joe Mazzulla, antrenorul lui Celtics, citat de apnews.com.
Pe locul 2 în Conferința de Est se află Cleveland Cavaliers, formație care s-a impus și ea, în deplasarea de la Washington Wizards. A fost 114-106, după un meci decis în ultimele două sferturi, primele încheindu-se la egalitate, 27-27 și 30-30.
Victor Wembanyama nu a putut-o ajuta pe San Antonio Spurs, care a pierdut pe terenul lui Miami Heat, scor 104-116. Francezul a marcat 18 puncte și a avut 13 recuperări, dar nu a fost suficient pentru o victorie.
Tyler Herro a fost eroul gazdelor, cu 24 de puncte din 15 aruncări. A fost a 4-a victorie în ultimele 5 meciuri pentru echipa din Miami, care a urcat până pe locul 7 în Conferința de Est, după această formă ascendentă.

• Philadelphia 76ers – Golden State Warriors 104-127
  • Los Angeles Clippers – New Orleans Pelicans 106-117
  • Sacramento Kings – Detroit Pistons 120-133.