Una dintre revenirile sezonului în NBA! Utah Jazz era condusă cu 12 puncte înainte de ultimul sfert

Dani Morar

Publicat 05/02/2024 la 09:36 GMT+2

Utah Jazz a realizat una dintre revenirile sezonului în NBA. Milwaukee Bucks conducea cu 12 puncte înainte de ultimul sfert, dar a pierdut la scor, cedând în final cu un incredibil 123-108.

Lauri Markkanen w związku ze służbą wojskową nie chce taryfy ulgowej

Utah Jazz a stopat cu stil seria de 3 înfrângeri consecutive și s-a impus cu 123-108 în fața lui Milwaukee Bucks. Lauri Makkanen le-a condus pe gazde spre victorie cu 21 de puncte reușite în meci.
Ambele formații au început bine jocul, iar Collin Sexton a marcat 11 puncte chiar în primul sfert. Bucks a început bine sfertul 2 și avea 14-0 după doar câteva minute, preluând conducerea cu 40-32 în meci.
Cele două echipe s-au anihilat reciproc în primele 6 minute din sfertul 3, dar Antetokounmpo a marcat 9 puncte, iar Bucks aborda ultimul sfert cu un avantaj de 12 puncte, 95-83 și părea că va semna a patra înfrângere consecutivă a lui Jazz.
Doar că Utah a făcut un ultim sfert de vis și nu doar că a recuperat diferența de 12 puncte, ci s-a și impus la scor. Gazdele au câștigat cu 40-13 ultimul sfert și 123-108 partida și i-a administrat lui Bucks a 17-a înfrângere a sezonului.
Într-o altă partidă a zilei, Denver Nuggets a trecut de Portland Trail Blazers cu 112-103, iar Nikola Jokic a fost aproape de a semna un nou triple double, cu 29 de puncte, 8 recuperări și 7 assisturi.
De cealaltă parte, Deandre Ayton a făcut o partidă bună pentru Blazers, dar a fost protagonistul negativ al uneia dintre fazele meciului, fiind păcălit de sârb cu o aruncare falsă. Americanul a marcat 27 de puncte, a avut 9 recuperări și 4 pase decisive.
Într-o altă confruntare, Oklahoma City Thunder și-a consolidat poziția de lider al Conferinței de Vest cu o victorie în fața lui Toronto Raptors. A fost nevoie de prelungiri, marcându-se peste 260 de puncte în meci, 135-127.

• Oklahoma City Thunder – Toronto Raptors 135-127
  • Utah Jazz – Milwaukee Bucks 123-108
  • Denver Nuggets – Portland Trail Blazers 112-103.