Știrile dimineții | Surprize uriașe în All Star Game

Publicat 19/02/2024 la 07:45 GMT+2

Știrile dimineții | Reprezentativa Estului s-a impus de o manieră categorică în All Star Game, 211-186, în fața rivalilor din Vest, care erau mult mai bine cotați.

MVP Damian Lillard im All-Star-Game

Credit imagine: SID

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Spectacol total în All Star Game

Cu un singur succes în ultimele 7 All Star Game-uri, Estul pleca și de această dată cu șansa a doua. Adversarii din Vest propuneau o formație de vis, în care 3 dintre cei 4 mari favoriți la titlul de MVP al sezonului (Jokic, Gilgeous-Alexander și Dncic), se aflau printre titulari. 5-ul de start era completat de "King" LeBron și Kevin Durant, iar de pe bancă puteau veni oricând cu soluții Steph Curry, Kawhi Leonard, Anthony Davis sau Karl-Anthony Towns.
Realitatea din teren a fost însă total diferită. Conduși de Damian Lillard, vedeta lui Bucks, care se impusese sâmbătă la concursul de aruncări de 3 puncte, cei din Est au fost de neoprit. Ei și-au adjudecat toate cele 4 sferturi, pentru un succes puțin scontat, mai ales prin proporțiile scorului.
Lillard a marcat 39 de puncte, 11 dintre aruncări fiind de 3 puncte și a contribuit cu 6 pase decisive la succesul echipei sale, fiind desemnat la final MVP-ul partidei.
Starul lui Bucks a punctat la impresia artistică prin două coșuri de la mijlocul terenului, arătând încă o dată că e printre cei mai buni din NBA la aruncările de la distanță.
Faza partidei a fost reușită de micuțul Trae Young, vedeta lui Hawks trimițându-i mingea printre picioare lui Kevin Durant, înainte de a înscrie.
Dacă Jokic sau Doncic nu au fost la înălțimea partidei (13, respectiv 7 puncte), de la Vest la rampă a ieșit starul lui Timberwolves, Karl-Anthony Towns. Power-forwardul de 213 cm din Republica Dominicană a reușit 50 de puncte, uimitor pentru un meci în care apar atât de multe vedete. El a devenit abia al 4-lea jucător din istorie care trece pragul celor 50 de puncte în NBA All Star Game și primul care nu își asigură cu o astfel de prestație titlul de MVP.

2. România, bronz la bob-2, în Cupa Mondială

Româncele Andreea Grecu şi Teodora Andreea Vlad au obţinut medalia de bronz în proba feminină de bob-2, duminică, la Cupa Mondială de la Altenberg (Germania).
Grecu şi Vlad au fost cronometrate cu timpul de 1 min 54 sec 16/100, fiind devansate de două echipaje germane, Laura Nolte/Deborah Levi (1:52.53) şi Kim Kalicki/Anabel Galander (1:53.17).
La monobob, Andreea Grecu a ratat podiumul pentru o sutime de secundă. Ea a fost înregistrată în 2 min 01 sec 56/100, în timp ce germanca Lisa Buckwitz a încheiat în 2 min 01 sec 55/100. Laura Nolte a fost prima (2:01.29), iar americanca Elana Meyers Taylor s-a clasat pe locul secund (2:01.52).
La bob-2 masculin, Mihai Cristian Tentea şi George Iordache au ocupat locul 11 (1:52.70), la 1 sec 29/100 de câştigători.
În proba masculină de bob-4, România (Mihai Cristian Tentea, Constantin Dinescu, Mihai Daniel Pacioianu, George Iordache) a ocupat locul 10 (1:50.09), la 1 sec 54/100 de câştigători.

3. Vlad Dascălu, debut de sezon cu victorie în mountain bike

Ciclistul român Vlad Dascălu, campionul european en titre, a început sezonul 2024 de mountain bike cu o victorie, duminică, la Chelva (Spania), în Internacionales XCO Chelva, cursă de tip HC (hors class).
Dascălu (Trek Factory Facing Pirelli), sportiv ca şi calificat la Jocurile Olimpice, a fost cronometrat cu timpul de 01 h 23 sec 43 sec.
Pe locul secund s-a clasat neozeelandezul Samuel Gaze (Alpecin-Deceunink), la 17 secunde, podiumul fiind completat de spaniolul David Valero Serrano (BH Coloma Team), la 24 de secunde.
În 2023, Vlad Dascălu a adus României o medalie de aur la Jocurile Europene de la Cracovia - Malopolska (Polonia) şi s-a clasat pe locul al cincilea în proba de cross-country olimpic la Campionatele Mondiale de ciclism de la Glasgow. Vlad Dascălu a fost al 11-lea, cu 916 puncte, în ierarhia finală a Cupei Mondiale de mountain bike, cu două clasări pe podium (locul 3) în etapele din Franţa şi Italia.