Iron Mike, uimitor la 54 de ani: Și-a dominat adversarul la toate capitolele! Statistici remarcabile

Actualizat 29/11/2020 la 11:31 GMT+2

Toate privirile au fost ațintite la Los Angeles către Mike Tyson, care a revenit în ring la 54 de ani, după 15 ani fără niciun meci disputat, într-un duel cu rivalul său, Roy Jones Jr.

Mike Tyson & Roy Jones Jr.

Mike Tyson și Roy Jones Jr. s-au întâlnit duminică, 29 noiembrie, de la ora 04:00 (ora României), la STAPLES Center din Los Angeles, California. Super-duelul dintre Tyson și Jones Jr. s-a încheiat încă de la 7.25. Toate cele opt runde au fost dominate categoric de Mike Tyson, care nu l-a menajat nicio clipă pe Roy Jones Jr. și i-a aplicat o mulțime de lovituri puternice.
În ciuda prestației sale, Mike nu a primit o decizie prin care să fie recunoscut drept câștigător, ceea ce l-a nemulțumit, însă meciul a fost unul demonstrativ. Arbitrul Chad Dawson a decis 76-76, egal, Christy Martin l-a dat învingător pe Mike cu 79-73, în timp ce Vinny Paz l-a oferit incredibil pe Jones ca învingător cu 80-76.

Mike Tyson, statistici remarcabile la 54 de ani

Duelul dintre Mike Tyson și Roy Jones Jr. s-a întins pe durata a opt reprize, două minute fiecare. Chiar dacă la final s-a declarat egalitate între cei doi legendari pugiliști, Mike Tyson l-a dominat de la început până la sfârșit pe adversarul lui. Statistica meciului indică faptul că Tyson și-a surclasat adversarul, trimițând aproape de 2 ori mai mulți pumni decât Jones, raportul fiind de 67 la 37.
De asemenea, Tyson a trimis nu mai puțin de 57 de lovituri în forță, spre deosebire de Jones, care a avut doar 28. Mai mult, dacă urmărim cu atenție statistica loviturilor din fiecare rundă, Tyson a câștigat aproape fiecare repriză, cu excepția rundei a 6-a, în care scorul a fost de 6-6.