Georg Steinhauser a câștigat din evadare etapa a 18-a din Giro! Germanul, prima victorie a carierei

Actualizat 22/05/2024 la 18:30 GMT+3

Georg Steinhauser s-a impus din evadare în etapa a 18-a din Giro, obținând astfel prima sa victorie din cariera de profesionist. Rutierul de doar 22 de ani a fost urmat pe podium de Tadej Pogacar și Antonio Tiberi.

Steinhauser wygrał 17. etap Giro d'Italia

După ce ziua de marți a fost marcată de o mare controversă legată de traseul etapei a 16-a din Giro, lucrurile au revenit la normal în primul mare tur al anului. Astăzi a avut loc runda a 17-a, una dintre cele mai grele de la actuala ediție, dar rutierii nu s-au obosit prea tare să ofere un spectacol ieșit din comun.
O evadare numeroasă a animat cursa încă de la început. Giulio Pellizzari (Bardiani), Nairo Quintana (Movistar), Amanuel Ghebreigzabhier (Trek), Julian Alaphilippe (Quick-Step), Marco Frigo (Israel), Attila Valter (Visma), Nicola Conci (Alpecin), Davide Ballerini (Astana), Damiano Caruso (Bahrain) și Georg Steinhauser (EF) au fost oamenii care s-au desprins de pluton, dar la un moment dat se părea că UAE vrea și această etapă și grupul fruntaș a fost ajuns la jumătatea traseului.
Amanuel Ghebreigzabhier și-a luat inima în dinți și au atacat din nou, dar a fost contracarat imediat de Georg Steinhauser. Cei doi au mers împreună până la prima trecere peste Passo Brocon, moment în care germanul l-a lăsat în urmă pe sportivul din Eritreea, care nu a mai putut recupera.
La intrarea pe cățărarea finală, adică a 2-a trecere peste Passo Brocon (13,6 km / 6,5%), Steinhauser avea 35 de secunde avans față de Ghebreigzabhier și peste două minute în fața plutonului. Chiar dacă în grupul favoriților s-a accelerat, avantajul lui Steinheuser era deja prea mare, iar germanul a mers de unul singur până la linia de sosire, obținând prima victorie a carierei sale la profesiniști.
În spatele germanului, Pogacar s-a desprins din doar câteva pedale de ceilalți oameni din pluton și a terminat pe locul secund, mărindu-și astfel și mai mult avansul față urmăritorii săi în clasamentul general (are 7 minute și 36 de secunde în fața lui Daniel Martinez, ocupantul locului 2). Forța arătată de sloven și în etapa de azi întărește convingerea că acesta nu trebuie decât să rămână sănătos pentru a duce tricoul roz la Roma. Podiumul rundei a fost completat de Antonio Tiberi (Bahrain), iar în același timp cu italianul au mai sosit Thomas, Martinez, Rubio și Bardet.
Joi va avea loc o etapă de 178 de kilometri între Fiera di primiero și Padova. Traseul va începe în coborâre, iar singura dificultate de pe traseu va fi o cățărare de categoria a 4-a, astfel că sprinterii sunt așteptați să lupte pentru victorie.