La trei ani după un eșec memorabil în etapa a-19-a din Giro 2018 având tricoul roz, Yates a obținut în sfârșit victoria mult dorită și a câștigat aceeași etapă a edițieid in 2021 a Giro.
Succesul a venit după o cățărare perfectă pe Alpe di Mera. Yates a încheiat cursa la 11 secunde distanță de Joao Almeida și 28 secunde de Egan Bernal. Columbianul își va mări astfel avantajul în clasamentul general față de cel care ocupă poziția a doua, Damaino Caruso, după ce a gestionat superb ultima cățărare.
Chiar și cu victoria de astăzi, misiunea lui Yates de a cuceri tricoul roz de la Bernal este una aproape imposibilă, cu două etape rămase înainte de final.
Ciclism
Tragedie în lumea ciclismului! Davide Rebellin a decedat în urma unui accident teribil de circulație
ACUM 15 ORE
Yates este la 2:49 min în spatele lui Bernal în clasamentul general iar între ei se află Damiano Caruso (Bahrain Victorious) la 2:29. Britanicul a atacat cu șase kilometri rămași pe Alpe di Mera în timp ce Bernal a ales să rămână în spatele colegului Daniel Martinez.
Bernal a mers bine spre final și a încheiat pe locul trei în spatele lui Joao Almeida (Deceuninck-QuickStep) și înaintea rivalului Caruso.