Einer Rubio, accident şocant pe Alpe d'Huez. Ce s-a întâmplat imediat după ce Pogacar l-a depăşit
Actualizat 25/07/2026 la 09:03 GMT+3
Einer Rubio, columbianul lui Movistar, a suferit un accident grav în etapa de vineri din Turul Franţei, a 19-a, fiind nevoit să abandoneze. El s-a ales cu 20 de copci la faţă, după ce s-a izbit violent, pe Alpe d'Huez, de maşina lui UAE.
Pogacar, fabulos la Alpe d'Huez! Slovenul a bătut un record vechi de 31 de ani în Turul Franței
Sursa video: Eurosport
Peste jumătate de milion de fani au fost prezenţi ieri pe legendara căţărare din Turul Franţei, dar, pe lângă spectacolul oferit, aceştia au creat şi probleme. Romain Gregoire a vorbit după etapa câştigată spectaculos de Pogacar despre modul oribil în care s-au comportat unii spectatori, dezvăluind că destui suporteri se aflau sub influenţa aburilor băuturii.
Dacă rutierul francez a scăpat "întreg", Einer Rubio, unul dintre cei mai activi ciclişti din ultimele zile, când a fost prezent în multiple evadări, nu a fost la fel de norocos. Fost câştigător de etapă în Giro, columbianul a fost prins şi depăşit de Pogacar cu aproximativ 5 kilometri înainte de final. Imediat după, maşina UAE a fost nevoită să frâneze brusc, pentru că sutele de fani din faţă îi blocaseră accesul şi exista un risc crescut de coliziune. Rubio nu se aştepta la o frână bruscă a vehicului şi probabil nici nu a fost foarte atent, astfel că s-a izbit violent cu faţa de luneta maşinii.
Rutierul Movistar a avut nevoie imediat de îngrijiri medicale, faţa fiindu-i plină de sânge şi nu a mai putut continua, fiind transportat cu elicopterul la spitalul din Grenoble, unde a avut nevoie de nu mai puţin de 20 de copci.
Azi e etapa "regină din Turul Franţei"
Runda de azi va fi și cea mai grea din toată cursa, pe lângă oboseala acumulată după 3 săptămâni de cursă, organizatorii provocându-i pe cicliști cu 5 cățărări repertoriate, toate de o dificultate ridicată.
Va fi o înlănțuire incredibilă, cu Col de la Croix de Fer (24 kilometri cu pantă medie 5,2%), Col du Telegraphe (11,9 kilometri, cu 7,1%), Col du Galibier (17,7 kilomnetri, cu 6,9%) și Col de Sarenne (12,8 kilometri cu 7,3%), înainte de sosirea de pe Alpe D'Huez (se urcă de pe alt versant decât în mod obişnuit, cum s-a întâmplat vineri).
Mulţi specialişti vorbesc despre runda "regină" ca despre una dintre cele mai grele etape din istoria modernă a ciclismului, altitudinea contribuind şi ea la această "etichetare". În teorie, un astfel de final de Turul Franţei era mai pe placul lui Jonas Vingegaard decât pe al lui Tadej Pogacar, dar danezul nu îl va mai putea provoca pe liderul UAE, el abandonând duminică, după o căzătură teribilă, soldată cu fractură de claviculă care va necesita operaţie.
Profilul etapei 20 din Turul Franţei 2026

Etapa 20 din Turul Franţei
Credit imagine: From Official Website
Cu "tolba" plină şi cu o echipă UAE rămasă fără fără Brandon McNulty (în plus Tim Wellens şi Adam Yates au probleme medicale), Pogacar se va mulţumi probabil cu cele 5 succese de etapă de până acum şi cu istorica victorie de ieri, în care a zdrobit recordul lui Pantani, pe Alpe d'Huez. Ca atare, specialiştii creditează evadarea cu prima şansă, din ea urmând a face parte cu siguranţă Richard Carapaz şi Valentin Paret-Peintre, care duc o luptă la "baionetă" pentru tricoul alb cu buline roşii. Visma a fost ofensivă ieri, cu 4 oameni în evadare, iar istoria se va repeta şi azi, cu Sepp Kuss urmând a găsi mult mai pe placul său înlănțuirea de căţărări şi altitudinea.
Nu e complet exclus ca şi unul dintre oamenii de general să vrea să facă parte din evadare, după modelul Pidcock şi Lenny Martinez (francezul a dat ieri marea lovitură, ajungând până pe 5). "Suspectul" principal ar putea fi azi Juan Ayuso, care cu siguranţă vrea revanşa după finalul teribil de ieri, în care a pierdut două poziţii la general. Ibericul lui Lidl a ajuns acum pe 7 şi, dacă va avea picioare, poate fi un nume de urmărit, mai ales că nu va fi marcat strâns: doar Bahrainul lui Lenny Martinez ar fi deranjat de infiltrarea lui între atacanţii zilei, dar diferenţa dintre francez şi iberic e de aproape 3 minute.
În ceea ce priveşte lupta la general, primele două poziţii par "bătute" în cuie, Pogacar şi Evenepoel fiind de departe cei mai puternici (deşi încă există o mică discuţie despre cum va arăta Remco într-o etapă atât de dificilă). Se va da, însă, o bătălie palpitantă pentru locul 3, unde Isaac del Toro şi Paul Seixas sunt despărţiţi de doar 24 de secunde. Ei își dispută şi tricoul alb, astfel că e foarte probabil ca puştiul de 19 ani să fie într-o ofensivă totală, mai ales că francezii au avut un Le Tour dezamăgitor, fără vreun succes de etapă.
Runda a 20-a din Turul Franţei va începe de la ora 12:00 şi va putea fi urmărită în direct pe Eurosport 1 şi HBO Max.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo