Jonas Vingegaard a dat lovitura decisivă în Giro! A câștigat etapa a 14-a și a preluat tricoul roz
Publicat 23/05/2026 la 18:25 GMT+3
Jonas Vingegaard a obținut o victorie categorică în etapa a 14-a din Giro, grație unui atac devastator pe cățărarea finală, la care nimeni nu a avut răspuns. În urma acestui succes, al 3-lea la actuala ediție, liderul de la Visma Lease a Bike a devenit lider la general și de mâine va purta tricoul roz, având toate șansele să nu-l mai cedeze până la Roma.
HUN Giro 2026 S14 Vingegaard win
Credit imagine: Eurosport
Plutonul din Giro a ajuns astăzi în Alpi, iar etapa a 14-a a fost o nouă oportunitate pentru cei mai buni cățărători din competiție să iasă în față. Runda a început la Aosta și până la finish-ul de pe ascensiunea Pila (15,9 kilometri, cu o pantă medie de 7,3%) rutierii au mai avut de înfruntat alte 4 cățărări repertoriate, dintre care două de categoria întâi (Pila a fost tot de categoria întâi).
O evadare de 23 de oameni s-a format încă de pe prima ascensiune, dar cum acolo era și David De La Cruz, aflat la sub 7 minute în clasamentul general, plutonul nu a lăsat grupul de frunte să se distanțeze prea mult. Primul moment important al cursei a fost la sprintul intermediar, unde Jhonatan Narvaez a trecut primul și a luat 12 puncte, cu care l-a depășit pe Paul Magnier în clasamentul pe puncte și mâine va purta tricoul cyclamino.
Jonas Vingegaard, a 3-a victorie în Giro 2026! Danezul a preluat tricoul roz
Odată cu avansarea în cursă, evadarea s-a desprins la aproape 4 minute, dar după ce Visma a trecut la trenă ecartul a scăzut văzând cu ochii. La intrarea pe cățărarea finală, un grup de 13 oameni mai era în față, iar Giulio Ciccone a simțit pericolul și a încercat să ia totul pe cont propriu. Mișcarea italianului a fost în zadar, pentru că Jonas Vingegaard a declanșat un atac furibund când mai erau circa 6,5 kilometri și în doar un kilometru a ajuns în frunte, iar apoi a mers de unul singur până la finish.
Pe locul 2 a terminat Felix Gal, la 48 de secunde, iar podiumul a fost completat de Jai Hindley, care a venit la 59 de secunde.
Danezul a obținut astăzi a 3-a victorie de etapă în actuala ediție din Giro și a devenit și lider în clasamentul general. El are un avans de două minute și 26 de secunde față de Alfonso Eulalio, care s-a descurcat admirabil astăzi, dar fără nicio șansă de a-și păstra statutul de lider. Liderul de la Visma va purta începând de mâine tricoul roz și aproape sigur nu îl va mai da jos până la Roma.
Ultima etapă din această a doua săptămână din Giro va fi una dedicată sprinterilor. Mâine, rutierii vor parcurge un traseu perfect plat între Voghera și Milano, lung de numai 157 de kilometri, astfelm că cei mai rapizi oameni din cursă vor avea oportunitatea de a se bate pentru victorie.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo