Dakar 2021: Ce poziție a ocupat românul Emanuel Gyenes la final, la clasa moto

Actualizat 15/01/2021 la 17:53 GMT+2

Raliul Dakar și-a desemnat, vineri, câștigătorii ediției 2021, după 12 etape în Arabia Saudită: argentinianul Kevin Benavides (Honda) s-a impus la clasa moto, în timp ce românul Emanuel Gyenes a terminat al 23-lea la general, cedând totodată și titlul câștigat anul trecut la clasa Malle Moto, fără asistență tehnică, clasându-se acum al doilea

Emanuel Gyenes, la Dakar

Podiumul ediției cu numărul 43 a celebrului raliu din deșert a fost dominat la clasa moto de sportivi pe motociclete Honda, argentinianul Kevin Benavides reușind să îl învingă cu aproape cinci minute pe campionul ediției precedente, Ricky Brabec, chiar dacă americanul și-a trecut în cont victoria în etapa finală. Diferența de 2 minute și 17 minute pe care Brabec a pus-o vineri în fața lui Benavides nu a fost suficientă pentru ca riderul de 30 de ani să își păstreze titlul. Pe locul trei la general, la 15 min 57 sec de învingător, a sosit britanicul Sam Sunderland (KTM).

Emanuel Gyenes, după Dakar 2021: "Sunt bucuros că am ajuns la finiș"

Românul Emanuel Gyenes (KTM), aflat la 36 de ani la a 11-a sa prezență în Raliul Dakar, a încheiat competiția pe locul 23 în clasamentul general la clasa moto, la 08 h 48 min 14 sec de câştigător, obținând însă două prezențe pe podium la clasele Malle Moto și Marathon. După ce anul trecut a câștigat clasa fără asistență tehnică, Gyenes a terminat acum cu întârziere de 01 h 02 min 05 sec față de lituanianul Arunas Gelazninkas, pe locul doi. Românul a terminat tot al doilea și la clasa Marathon, la care se impusese în trecut în 2011 și 2015 (a terminat la 05 h 06 min 39 sec de spaniolul Tosha Schareina).
"A fost un Dakar foarte dur, sunt bucuros că am reușit să ajung la linia de finiș de la Jeddah. Vă mulțumesc tuturor celor care m-ați urmărit de-a lungul acestei incredibile aventuri", a scris românul pe pagina oficială de Facebook.
Cea mai bună clasare a sa în Raliul Dakar rămâne locul 14 la general obținut în 2016, scrie Agerpres. Din 11 participări, Gyenes a terminat raliul de nouă ori.
Raliul Dakar a tras linie în 2021 cu o etapă desfăşurată între Yanbu şi Jeddah, care a acoperit 200 km.