Dakar 2021 ia pauză o zi, după o etapă scurtată cu 100 km. Ce poziție ocupă românul Emanuel Gyenes

Cezara Paraschiv

Actualizat 08/01/2021 la 17:16 GMT+2

Etapa a şasea a Raliului Dakar a fost scurtată cu aproximativ 100 de kilometri și întârziată cu o oră și jumătate la start, din cauza dificultăților avute de piloți de-a lungul zilei precedente. Victoria la clasa moto i-a revenit, pentru a treia oară la această ediție, spaniolului Joan Barreda Bort (Honda). Românul Emanuel Gyenes a sosit al 40-lea, notează Agerpres.

Toby Price, Dakar 2021

Spaniolul Joan Barreda Bort a câștigat etapa a șasea cu timpul de 03 h 45 min 27 sec, devansându-l pe Ross Branch (Botswana/Yamaha) pentru 13 secunde. Pe locul al treilea a sosit australianul Daniel Sanders (KTM), la 53 de secunde, mai scrie Agerpres.
Sosit al șaptelea în etapa a șasea, australianul Toby Price (KTM) a revenit în fruntea clasamentului general. La 2 min 16 sec în urmă se află argentinianul Kevin Benavides (Honda), fostul lider, iar la 2 min 57 sec, pe trei, este chilianul Jose Ignacio Cornejo Florimo (Honda). Deși are cele mai multe victorii de etapă la Dakar 2021 spaniolul Barreda este doar al şaptelea la general, la 06 min 25 sec de lider. "Faptul că au tăiat circa 100 km din etapa de astăzi a ajutat puțin, ritmul a fost unul nebun! Suntem acolo, la bătaie, orice se poate întâmpla. Mâine, zi de pauză, voi încerca să mă regrupez pentru ceea ce va urma", a transmis Price, noul lider al categoriei moto.
Emanuel Gyenes (KTM) a încheiat etapa a șasea din Raliul Dakar pe locul 40, la 59 min 42 sec de învingător, însă a câștigat două poziții în clasamentul general la clasa moto, urcând pe 31, la 04 h 01 min 39 sec de lider. La clasa Malle Moto, fără asistență tehnică, pe care a câștigat-o anul trecut, Gyenes este în prezent pe locul 3, la 43 min 09 sec de italianul Maurizio Gerini.
Raliul Dakar ia pauză sâmbătă, urmând a fi reluat duminică.

Eurosport 2021 - Dezlănțuim puterea sportului

Programul Dakar 2021 (+ câștigătorul de la clasa moto)

• 3 ianuarie - Etapa 1: Jeddah - Bisha (622 km, 277 km specială), câștigată de Toby Price (Australia)
  • 4 ianuarie - Etapa 2: Bisha - Wadi Ad Dawasir (685 km, 457 km specială), câștigată de Joan Barreda Bort (Spania)
  • 5 ianuarie - Etapa 3: Wadi Ad Dawasir - Wadi Ad Dawasir (630 km, 403 km specială), câștigată de Toby Price (Australia)
  • 6 ianuarie – Etapa 4: Wadi Ad Dawasir - Riyadh (813 km, 337 km specială), câștigată de Joan Barreda Bort (Spania)
  • 7 ianuarie – Etapa 5: Riyad - Buraydah (625 km, 419 km specială), câștigată de Kevin Benavides (Argentina)
  • 8 ianuarie – Etapa 6: Al Qaisumah - Ha’il (scurtată cu aprox. 100 km), câștigată de Joan Barreda Bort (Spania)