Eurosport
Formula 1 | FIA nu iartă pe nimeni! Cine a fost cel mai penalizat pilot în 2022 și cine e acum în pericol
De
Publicat 24/04/2023 la 14:01 GMT+3
Au trecut doar 3 curse din sezonul 2023 al Campionatului Mondial de Formula 1 și au apărut și primele cazuri de penalizări din cauza schimbărilor repetate ale componentelor de la motor.
Max Verstappen, Charles Leclerc and Lewis Hamilton
Credit imagine: Getty Images
Red Bull domină categoric startul noului sezon din Formula 1, Max Verstappen fiind mare favorit să își adjudece al treilea titlu consecutiv de campion mondial. Singurul său adversar pare să fie Sergio Perez, coechipierul de la echipa austriacă.
Anul trecut, doar 5 din 20 de piloți au scăpat de penalizările acordate de FIA din cauza intervențiilor pentru schimbarea motorului sau a diferitelor componente din monopost. Odată cu adăugarea mai multor curse de sprint în calendar, uzura motoarelor crește, iar schimbarea lor devine o necesitate.
Durata medie de viață a unui motor în Formula 1 este de o treime din totalitatea curselor sezonului. Astfel, unei echipe i se permite schimbarea motorului de maxim 3 ori pe an. La depășirea acestui număr, FIA va interveni și va aplica sancțiuni, care constă în secunde de penalizare sau locuri pierdute pe grila de start.
De asemenea, un monopost poate suferi maxim 3 schimbări de turbo și maxim 8 schimbări ale sistemului de evacuare. Evident că într-o astfel de competiție, de cel mai înalt nivel, uzura intervine foarte repede, astfel că multe echipe își asumă unele penalizări, tocmai pentru a îmbunătăți capacitățile mașinii pentru cursele viitoare.
Citește și:
Monopostul lui Charles Leclerc, cel mai afectat din acest sezon al Formulei 1
Charles Leclerc vine după un 2022 cu nu mai puțin de 16 schimbări efectuate la nivelul monopostului său, ceea ce i-a adus și penalizări importante. Pilotul de la Ferrari stă cel mai rău și în acest sezon, el fiind nevoit să abandoneze în cursele din Bahrain și Australia, mașina sa suferind 12 modificări ale componentelor care transformă gazele sau energia de frânare în energie electrică.
El a și fost penalizat cu 10 locuri pe grilă în Arabia Saudită. Regulamentul permite echipelor să folosească numai două unități de control pe parcursul unui sezon, dar Leclerc a folosit-o deja pe a treia. Problemele de fiabilitate i-au determinat pe cei de la Ferrari să schimbe ansamblul în ziua cursei din Bahrain, dar lucrurile nu s-au rezolvat și Leclerc a abandonat, astfel că e nevoie de o nouă modificare.
Checo Perez este un alt pilot care a fost deja sancționat, după ce a utilizat a treia baterie și a treia unitate centrală de la startul noului sezon. Mercedes a produs singurele motoare care nu au depășit limita anul trecut, iar cei 5 piloți care au scăpat de sancțiuni au condus toți pe motoarele Mercedes. Este vorba despre Ricciardo (McLaren), Vettel și Stroll (Aston Martin) și Latifi și Albon (Williams).
Lucrurile nu mai merg atât de bine nici pentru Mercedes în acest sezon, iar George Russell și Lando Norris sunt deja la limita impusă, astfel că etapa de la Baku le-ar putea aduce noi probleme.
Formula 1 este în pauză de la începutul lunii și va reveni în prim plan abia la finalul săptămânii, odată cu Marele Premiu al Azerbadjanului (28-30 aprilie), care se va desfășura pe circuitul stradal din Baku.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo