George Russell, prima victorie a carierei în Formula 1! Britanicul a câștigat o cursă nebună la Interlagos

Publicat 13/11/2022 la 21:52 GMT+2

George Russell a câștigat Marele Premiu al Braziliei, obținând astfel prima sa victorie în Formula 1. Britanicul a fost urmat pe podium de coechipierul său de la Mercedes, Lewis Hamilton, în timp ce locul 3 i-a revenit lui Carlos Sainz.

Sprint winner George Russell of Great Britain and Mercedes celebrates in parc ferme during the Sprint ahead of the F1 Grand Prix of Brazil at Autodromo Jose Carlos Pace on November 12, 2022 in Sao Paulo, Brazil. (Photo by Bryn Lennon - Formula 1)

Marele Premiu al Braziliei a fost unul palpitant de la început până la sfârșit. George Russell a câștigat cursa de sprint de ieri și a plecat din pole-position. A făcut-o perfect și și-a mențit poziția de lider, dar în spate au avut loc multe incidente.
Betano Afiș, varianta 2
Acest conținut vă este oferit de Betano
Magnusen și Ricciardo s-au acroșat și a fost nevoie de intervenția safety-car-ului.
Imediat după reluarea normală a cursei, un nou accident a dat lucrurile peste cap. De data aceasta Hamilton și Verstappen au fost implicați, iar comisarii l-au considerat vinocat pe olandez, penalizându-l cu 5 secunde, ceea ce l-a scos complet din calculele pentru victorie.

George Russell, prima victorie a carierei în Formula 1

Hamilton a mers excelent în continuare și a ajuns pe poziția a 2-a, în spatele coechipierului de la Mercedes. Russell a condus fără greșeală și avea 10 secunde avans când mai erau 20 de tururi, dar o problemă la monopostul lui Lando Norris a bulversat din nou bunul mers al cursei. Aceasta s-a oprit într-o zonă periculoasă și safety-car-ul și-a făcut din nou apariția pe circuit.
Mașina de siguranță a părăsit pista când mai erau 11 tururi și cursa a început aproape de la zero, cu mașinile din frunte una în spatele celeilalte. Evident, acest incident a fost în defavoarea lui George Russell, care ar fi obținut probabil o victorie facilă în condiții normale.
Britanicul a dovedit totuși o mare personalitate și a condus impecabil până la final, obținând prima sa victorie a carierei în Formula 1 și totodată prima victorie pentru Mercedes în acest sezon. Hamilton a terminat al doilea, astfel că week-end-ul din Brazilia a fost unul de vis pentru constructorul german. Podiumul a fost completat de Carlos Sainz