Max Verstappen și Lewis Hamilton au făcut spectacol în Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii. Olandezul a plecat din pole-position, dar a fost depășit de Hamilton la primul viraj.
În turul 11, Verstappen a inrtat la boxe, și-a pus pneuri hard și a revenit pe pistă pe locul 5, după doar 3 tururi depășindu-l pe Hamilton, care intrase la boxe. Ulterior, în turul 38, britanicul și-a schimbat pneurile și a ieșit pe circuit pe locul 2.
În finalul circuitului, Verstappen a pierdut ceva timp până când Mick Schumacher s-a ferit din fața lui, după ce olandezul s-a plâns că este încurcat, iar Hamilton a fost la mai puțin de o secundă de a-l depăși.
Formula 1
Max Verstappen, retrogradat 5 poziții pe grila de start a Marelui Premiu al Qatarului
21/11/2021 LA 13:09
Liderul clasamentului din Formula 1 a rezistat, însă, trecând primul linia de sosire și obținând astfel a opta victorie în cele 17 curse disputate în actualul sezon. Max Verstappen are 12 puncte mai mult decât Lewis Hamilton, care a fost al doilea în Marele Premiu al SUA.
În acest sezon de Formula 1 mai sunt de disputat 5 etape, următoarea fiind programată peste două săptămâni, în Mexic.