Lewis Hamilton și Leclerc, descalificați, după cursa de la Austin! Cum arată noul clasament din GP-ul din America

Dani Morar

Actualizat 23/10/2023 la 09:31 GMT+3

Max Verstappen a câștigat și cursa de la Austin, Statele Unite, deși a plecat din poziția a 6-a de pe grila de start. Campionul mondial și Red Bull au avut o strategie perfectă și nu le-au dat nicio șansă celor de la McLaren, care au preluat conducerea în startul cursei.

Lewis Hamilton (Mercedes), Charles Leclerc (Ferrari) - GP of United States of America 2023

UPDATE: Lewis Hamilton și Charles Leclerc au fost descalificați după cursa din Austin. Pilotul de la Mercedes a terminat al doilea, după Max Verstappen, în timp ce monegascul de la Ferrari a fost al șaselea. Monoposturile celor doi nu au trecut cu bine verificările de după cursă, astfel că FIA a impus o sancțiune dure: descalificarea.
În urma acestei decizii, clasamentul din Grand Prix-ul Statelor Unite, de la Austin, a suferit modificări, iar Lando Norris a urcat pe locul 2, în timp ce Carlos Sainz a prins ultima treaptă a podiumului.
Știrea inițială
Max Verstappen a câștigat Grand Prix-ul din Austin, Statele Unite, pentru a treia oară consecutiv, după succesele din 2021 și 2022. Campionul mondial a plecat abia de pe locul 6, după ce ultimul timp din calificări nu i-a fost luat în considerare, devenind primul pilot care pleacă mai jos de locul 3 și se impune pe acest circuit. Este a 15-a victorie a sezonului pentru Verstappen, care a egalat cea mai bună performanță din acest punct de vedere, deținută tot de el, în 2022. Totodată, este a 50-a victorie a carierei pentru pilotul de la Red Bull.
Startul a fost unul spectaculos. Charles Leclerc, plecat din pole position, și-a pierdut primul loc, fiind depășit de Lando Norris. Max Verstappen a câștigat și el o poziție, trecând de George Russell, care a căzut până pe locul 8.
În turul 4, Lewis Hamilton a reușit să câștige prima poziție și a urcat pe ultima treaptă a podiumului, după ce l-a depășit pe Carlos Sainz. Două tururi mai târziu, britanicul de la Mercedes a trecut și de celălalt pilot de la Ferrari, urcând pe 2.
Esteban Ocon a fost nevoit să abandoneze în turul 7, după ce monopostul său a fost avariat încă din start și nu a mai putut continua.
După încă 3 tururi, Oscar Piastri a părăsit și el circuitul. Cei de la McLaren l-au anunțat prin radio să abandoneze, după ce au sesizat o problemă de supraîncălzire la monopostul său.
Verstappen a mai câștigat o poziție, ajungând pe locul 3 după numai 11 tururi de la start. Hamilton a preluat conducerea cursei după ce Norris a oprit la boxe, iar Max a căzut până pe 9 după prima oprire, alegând să continue tot pe pneuri medii.
Campionul mondial și-a recuperat poziția și l-a atacat pe Lando Norris după 27 de tururi, fiind tot mai aproape de primul loc. Pilotul de la McLaren a fost depășit, iar ambii au intrat mai târziu la boxe și au schimbat pe pneuri hard pentru finalul cursei.
Hamilton a urcat pe 2 cu 7 tururi înainte de finalul cursei, obținând podiumului pentru Mercedes. Norris a terminat până la urmă pe 3, în spatele ultimilor doi campioni mondiali.