Pilotul olandez de F1, Max Verstappen (Red Bull), a câștigat sâmbătă cursa de sprint la MP al Austriei, de la Spielberg, și va pleca duminică din pole position.
Campionul mondial și lider în clasamentul piloților depășit Ferrari-urile lui Charles Leclerc și Carlos Sainz Jr. la finalul celor 23 de ture ale cursei. El și-a mai adăugat încă opt puncte în campionat.
"A fost o cursă bună. Am fost la conducere de la început până la sfârșit. Primele tururi mi-au permis să-mi gestionez distanța față de ceilalți și apoi mi-am menținut ritmul", a spus Verstappen la final.
Formula 1
Lewis Hamilton le aprinde speranțele fanilor: "Vreau încă un titlu mondial!"
08/08/2022 LA 17:11

Prezentarea Marelui Premiu al Austriei 2022

În spatele Red Bull-ului campionului olandez, cele două Ferrari au purtat o luptă strânsă care a fost în avantajul lui Charles Leclerc.
Cursa de sprint a fost marcată și de o revenire puternică a mexicanului Sergio Perez, coechipierul lui Verstappen de la Red Bull. Începând pe locul 13 după ce a fost penalizat după calificarea de vineri, el a terminat pe locul 5.
Sursa: AGERPRES
Formula 1
Finalul controversat din sezonul trecut de Formula 1 a lăsat urmări! De ce nu e făcut totul public
02/08/2022 LA 07:50