Max Verstappen a câștigat prima cursă de sprint din Formula 1! Cum arată grila de start la Silverstone

Actualizat 17/07/2021 la 19:53 GMT+3

Max Verstappen s-a impus în prima cursă de sprint din istoria Formulei 1. Liderul la zi al campionatului mondial i-a devansat pe piloții Mercedes, Lewis Hamilton și Valtteri Bottas.

Max Verstappen (Red Bull) - GP of Great Britain 2021

În acest week-end are loc Marele Premiu al Marii Britanii, pe circuitul de la Silverstone, iar evenimentul a marcat o premieră în istoria Marelui Circ. Formatul clasic al unui Grand Prix a fost înlocuit cu unul revoluționar, calificările din ziua de sâmbătă fiind înlocuite cu o cursă de sprint, în care piloții au avut de parcurs doar 16 tururi.
Lewis Hamilton a plecat de pe prima poziție a grilei de start, datorită rezultatului din calificările de vineri, dar englezul a fost depășit imediat după plecare de Max Verstappen. Olandezul a merss fără greșeală până la final și a terminat primul sprintul, fiind urmat de piloții Mercedes, Hamilton și Bottas.

Max Verstappen va pleca din pole-position la Silverstone

În această cursă s-au acordat și puncte primilor 3 clasați (locul 1 - 3 puncte, locul 2 - 2 puncte și locul 3 - un punct), astfel că avansul lui Verstappen în în fața lui Hamilton în fruntea ierarhiei din Campionatul Mondial este acum de 33 de puncte.
Ordinea în care piloții au terminat cursa de azi a stabilit-o și pe cea din cursa propriu-zisă, care va avea loc mâine. Astfel, Verstappen va pleca din pole-position și are șansa să își continue drumul către primul său titlu de campion mondial.