Max Verstappen, victorie clară în Bahrain! Red Bull, "la ani lumină" de rivale! Hamilton, incident incredibil

Actualizat 02/03/2024 la 18:37 GMT+2

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Bahrainului, prima cursă a noului sezon din Formula 1. Olandezul a condus întrecrea de la un capăt la altul și a terminat cu peste 20 de secunde în fața coechipierului său, Sergio Perez. Pe ultima treaptă a podiumului a urcat Charles Leclerc. Lewis Hamilton a încheiat pe 9, dar a avut parte de un incident rar, anunțând că i s-a rupt scaunul.

Max Verstappen (Red Bull Racing) and Charles Leclerc (Ferrari) after qualifying on the Bahrain International Circuit in Sakhir

Startul noului sezon din Formula 1 a fost așteptat cu sufletul la gură de fani, mai ales că existau câteva semnale că ecartul dintre Red Bull și celelalte echipe s-a redus. Prima cursă a demonstrat contrariul, Max Verstappen obținând o victorie categorică în Bahrain.
Plecat din pole-position pe circuitul de la Sakhir, olandezul și-a păstrat poziția la start și nu a mai cedat-o până la final. Campionul mondial în ultimele 3 ediții a avut cursa sa și în niciun moment nu s-a pus problema învingătorului.
În spatele său a existat ceva acțiune, mai ales în prima parte a cursei. George Russell a reușit să-l depășească pe Charles Leclerc în turul al 3-lea, iar ulterior am avut parte de un duel spectaculos între monegasc și coechipierul său de la Ferrari, Carlos Sainz.

Max Verstappen, victorie fără drept de apel în Bahrain! Hamilton a condus cu scaunul rupt

De acest lucru a profitat Sergio Perez, care a câștigat poziție după poziție și în turul al 19-lea era deja pe locul doi, în spatele coechipierului său. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic deosebit în partea di față a cursei și Red Bull a oferit o nouă demonstrație de forță, punând din nou cei doi piloți pe primele două trepte ale podiumului. Între cei doi piloți Red Bull au fost mai mult de 22 de secunde diferență.
Pe locul 3 a terminat Carlos Sainz, care a adăugat astfel o bilă albă pe CV-ul, în vederea negocierilor cu viitoarea echipă, indiferent care va fi aceea. Ibericul a fost urmat de coechipierul său de la Ferrari, Charles Leclerc. Cel mai bine clasat pilot Mercedes a fost George Russell, locul 5, în timp ce Lewis Hamilton a fost abia al 7-lea, între cei doi intercalându-se Lando Norris.
Septuplul campion mondial a scos maxim din această cursă, pentru că a avut de-a face cu un incident greu de imaginat la un asemenea nivel. În turul al 25-lea, britanicul i-a anunțat pe oamenii de la boxe că i s-a rupt scaunul, un lucru care stârnește amuzament, dar scoate la iveală o eroare monumentală a celor care s-au ocupat de aspectele tehnice.
Top 10 de la final a confirmat ceea ce se preconiza, în sensul că între primele 5 echipe și restul de 5 există un decalaj uriaș. Pe locul 8 a terminat Oscar Piastri (McLaren), în timp ce pe ultimele două locuri din puncte s-au clasat cei doi piloți Aston Martin, Fernando Alonso și Lance Stroll.
Formula 1 nu va intra în pauză, pentru că săptămâna viitoare va avea loc a 2-a etapă a sezonului, în Arabia Saudită, pe circuitul de la Jeddah.