Sergio Perez a semnat cu Red Bull Racing și va fi colegul lui Max Verstappen în 2021

Publicat 18/12/2020 la 17:59 GMT+2

Mexicanul Sergio Perez, care a obținut prima victorie de Formula 1 în Marele Premiu de la Sakhir, chiar luna aceasta, îl înlocuiește pe thailandezul Alex Albon la Red Bull Racing, care va rămâne alături de echipă ca pilot de rezervă.

Sergio Perez of Mexico and Racing Point walks in the paddock during previews ahead of the F1 Grand Prix of Australia at Melbourne Grand Prix Circuit on March 12, 2020 in Melbourne, Australia.

Red Bull a decis că performanțele lui Albon nu s-au ridicat la nivelul așteptărilor în cele 18 luni de când este pilotul echipei, în consecință nu se justifică ocuparea acestuia a unuia din monoposturile team-ului austriac. Locul său va fi luat de Sergio Perez, care a fost preferat în locul unui alt pilot cu experiență, Nico Hulkenberg.
Pentru Perez, care are în spate o carieră de un deceniu în F1, este la prima șansă ce i se oferă la volanul unui monopost cu adevărat performant.
El a fost în pericol de a-și pierde locul în Formula 1, după ce echipa Racing Point a decis să îl înlocuiască cu quadruplul campion mondial Sebastian Vettel, care a semnat un contract pe trei ca partener al lui Lance Stroll, fiul proprietarului echipei, Lawrence Stroll.
Sergio Pérez fährt 2021 für Red Bull

Sergio Perez rămâne în formula 1! Mexicanul a semnat cu Red Bull Racing

Perez a ratat două curse în vară, după ce a contractat coronavirusul, dar a terminat pe locul patru în clasamentul piloților în spatele lui Lewis Hamilton, Valtteri Bottas și Max Verstappen.
Victoria sa din Bahrain a venit după o cursă remarcabilă în care a fost ultimul după primul tur în care fusese acroșat de Charles Leclerc, de Ferrari. Mexicanul a revenit și a câștigat, beneficiind de problemele care i-ai scos din cursă pe George Russell și pe Valtteri Bottas.
Perez a mai obținut sezonul acesta un loc secund în Marele Premiu al Turciei, cursa din noiembrie desfășurată aproape integral pe ploaie.