Sergio Perez, victorie la Baku! Red Bull omoară concurența, dar lupta între piloți devine palpitantă

Publicat 30/04/2023 la 15:44 GMT+3

Sergio Perez a câștigat Marele Premiu al Azerbaidjanului, după o cursă fără istoric pe circuitul stradal de la Baku. Mexicanul a fost urmat pe podium de Max Verstappen și Charles Leclerc. Red Bull a demonstrat încă o dată că este într-o ligă proprie în acest sezon, dar lupta dintre cei doi piloți ai echipei austriece este din ce în ce mai palpitantă.

Sergio Pérez

După ce a câștigat ieri cursa de sprint, Sergio Perez s-a impus și în cursa propriu-zisă de la Baku, demonstrând încă o dată că este un specialist al circuitelor stradale. Mexicanul a profitat din plin de oportunitatea ivită în prima parte a cursei și a mers fără greșeală până la final. Verstappen a terminat al doilea, ceea ce a marcat a 3-a dublă Red Bull din 4 etape disputate în 2023.
Cursa a început fără incidente, cu Charles Leclerc păstrându-și prima poziție după start. Monegascul nu a rezistat decât 5 tururi în frunte, fiind depășit ușor de Max Verstappen și mai apoi și de Sergio Perez.
Primul moment de cotitură al cursei a fost în turul 11, când Nick De Vries și-a avariat monopostul și a abandonat, iar mașina de siguranță a intrat pe circuit. Acest lucru i-a dezavantajat extrem pe Max Verstappen și Lewis Hamilton, care intraseră la boxe cu puțin timp înainte și au pierdut poziții.

Sergio Perez s-a impus la Baku și își depune candidatura la titlul mondial

La reluarea ostilităților (turul 14), Perez era primul, urmat de Leclerc și Verstappen. Pilotul Ferrari a fost imediat depășit de campionul mondial și era clar că Red Bull nu va avea probleme în a obține o nouă dublă în condiții normale de cursă. Cei doi piloți ai echipei austrice s-au distanțat treptat și au luptat unul contra celuilalt pentru victorie. Perez a mers impecabil și ecartul față de coechipierul său a crescut constant, chiar dacă în turul 34 a atins puțin parapetul.
Verstappen a dat totul în a doua jumătate a cursei, dar nu a reușit să se apropie amenințător de mexican și ordinea s-a păstrat până la final. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Charles Leclerc, care a rezistat fără mari probleme în fața lui Fernando Alonso. Mercedes a dezamăgit din nou, Hamilton terminând pe 6, iar George Russell pe 8. Sainz a încheiat pe locul 5, iar Stroll pe 7. Lando Norris (McLaren) și Yuki Tsunoda (Alpha Tauri )au ocupat ultimele două poziții din puncte.
Așadar, Sergio Perez a obținut a 6-a voctorie a carierei în Formula 1 și a doua în acest sezon, după cea din Arabia Saudită. De asemenea, mexicanul a devenit primul pilot care se poată mândri cu două succese la Baku, el impunându-se și în 2021.