Verstappen țintește recordurile lui Schumacher și Hamilton! Pilotul de la Red Bull, cifre uriașe la 25 de ani

Eurosport
DeEurosport

Actualizat 12/10/2022 la 13:47 GMT+3

Max Verstappen a câștigat al doilea titlu mondial consecutiv în Formula 1, după ce s-a impus în cursa de la Suzuka. Olandezul a devenit al doilea cel mai tânăr pilot care își adjudecă trofeul de cel puțin două ori și poate bate recordul de curse câștigate într-un singur sezon.

Max Verstappen, champion du monde pour la deuxième fois consécutive

Articol scris de Dani Morar
Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Japoniei în acest weekend și a devenit campion mondial pentru a doua oară consecutiv. Pilotul de la Red Bull a devenit așadar al doilea cel mai tânăr pilot care se impune de cel puțin două ori în Marele Circ, după Sebastian Vettel. Neamțul deține recordul pentru cel mai tânăr dublu campion, cel mai tânăr triplu campion și cel mai tânăr cvadruplu campion din istoria competiției, în urma celor 4 titluri consecutive cucerite între 2010 și 2013.
Verstappen are doar 25 de ani, dar cifrele sale sunt incredibile. El s-a alăturat unei liste de pe care mai fac parte 16 piloți și în care sunt incluși toți cei care au câștigat cel puțin două titluri în F1. Red Bull va încerca să-și continue perioada de dominație, a doua după colaborarea cu Vettel din perioada de glorie a neamțului.
Actualul pilot de la Red Bull țintește la doborârea recordurilor piloților cu cele mai multe titluri. Schumacher și Hamilton conduc topul, ambii cu câte 7 trofee, Juan Manuel Fangio are 5, iar Vettel și Alain Prost au câte 4. Mundo Deportivo scrie că pilotul olandez aspiră cât mai sus și se gândește chiar la egalarea recordului de 7 trofee.
Monopostul celor de la Red Bull a fost superior celor de la Mercedes sau Ferrari în acest an, iar titlul a fost asigurat matematic cu 4 etape rămase până la final. Se pare că nici în sezonul viitor Red Bull nu va avea adversar, iar, cu o strategie pe măsură, Verstappen s-ar mai putea impune încă o dată.

Pilotul de 25 de ani deține mai multe recorduri în cea mai importantă competiție a sporturilor cu motor fiind cel mai tânăr pilot care ia parte la antrenamentele libere (17 ani), cel mai tânăr pilot care ia startul și încheie un Grand Prix (17 ani și 5 luni) și cel mai tânăr pilot care termină o cursă în puncte (Malaezia 2015).
Max a avut parte de îmbunătățiri la monopostul red Bull, care l-au ajutat să cucerească noi culmi în 2016. A devenit cel mai tânăr pilot care câștigă o cursă în Formula 1, impunându-se în Marele Premiu al Spaniei din 2016, la doar 18 ani și 7 luni. Tot în acel sezon, el a doborât recordul pentru cel mai tânăr pilot care încheie o cursă cu cel mai rapid tur de pistă, la Marele Premiu al Braziliei. Red Bull i-a oferit acum un contract până în 2028, în speranța unei colaborări cât mai de succes.
Verstappen mai are nevoie de o singură victorie pentru a egala recordul de victorii obținute într-un singur sezon de Formula 1. Olandezul are 12 clasări pe prima poziție anul acesta, dar recordul este de 13. Michael Schumacher și Sebastian Vettel dețin împreună această performanță. Primul s-a impus în 13 curse în anul 2004, iar cel de-al doilea a egalat reușita 9 ani mai târziu. Pilotul de la Red Bull mai are la dispoziție 4 curse în care să egaleze și să stabilească un nou record. Trebuie menționat faptul că performanțele anterioare au venit într-un sezon cu 18, respectiv 19 curse, în timp ce Verstappen are la dispoziție 22 de încercări. Întrecerile din SUA, Mexic, Brazilia și Abu Dhabi sunt ultimele ale acestui sezon de Formula 1.