Bayern, egalată în ultimul minut de Augsburg! Sule s-a accidentat și va lipsi până în 2020

Publicat 20/10/2019 la 13:22 GMT+3

Bayern a terminat la egalitate meciul de pe terenul lui Augsburg (2-2) și a ratat șansa să urce pe primul loc în campionatul Germaniei. Niklas Sule a suferit o accidentare la ligamentele încrucișate și a părăsit terenul în debutul partidei.

Augsburg - Bayern Munchen

Augsburg a surprins campioana Germaniei la prima fază a meciului și a deschis scorul printr-un șut trimis de Richter. Lewandowski a egalat după un sfert de oră cu o lovitură de cap. A fost al 12-lea gol înscris de atacantul polonez în opt etape. Gnabry a adus-o pe Bayern în avantaj imediat după pauză cu o acțiune în stilul lui Robben, retras din fotbal la finalul sezonului trecut. Augsburg a vrut să încheie la fel cum a început partida, iar islandezul Finnbogason a finalizat cu gol cursa senzațională a lui Cordova. După egalul obținut în extremis, Augsburg a ieșit cel puțin pentru moment din zona retrogradării. De cealaltă parte, echipa antrenată de Niko Kovac a rămas pe locul al treilea și se pregătește de duelul cu Olympiakos din UEFA Champions League (marți, 22:00).
Borussia Dortmund a câștigat la limită derby-ul cu Borussia Monchegladbach (1-0) și a urcat pe locul patru în Bundesliga. Schalke are șansa să încheie etapa a opta pe prima poziție în Germania dacă obține cele trei puncte pe terenul lui Hoffenheim, astăzi de la ora 19:00.

Sule a ieșit accidentat și va fi operat de urgență

Fundașul central al lui Bayern a părăsit terenul în minutul 12 al meciului de la Augsburg, după ce a acuzat o accidentare la genunchi. La finalul partidei, Bayern a confirmat pe contul de Twitter că Niklas Sule a suferit o ruptură a ligamentului anterior încrucișat și va fi operat de urgență. Cel mai probabil, fundașul de 24 de ani va lipsi câteva luni.