S-a încheiat etapa 30 din Bundesliga! Cum arată clasamentul și când se poate decide campioana

Publicat 07/06/2020 la 21:33 GMT+3

Augsburg și Koln au încheiat la egalitate în ultimul meci al etapei 30 din Bundesliga, scor 1-1. Tot astăzi, Union Berlin și Schalke au înregistrat același scor, în timp ce Wolfsburg a câștigat pe terenul lui Werder Bremen, scor 1-0.

Bayern Munchen, lider în Bundesliga

Credit imagine: Imago

Augsburg putea să deschidă scorul încă din prima repriză, când goalkeeper-ul oaspeților l-a faultat în propriul careu pe Sarenren-Bazee. Niederlechner a tras tare, însă Horn a salvat miraculos și și-a reparat greșeala. Meciul părea că se îndreaptă spre o remiză albă, însă cele două echipe s-au trezit în ultimele 5 minute. Koln a deschis scorul în minutul 85, prin Modeste, iar Max a restabilit egalitatea după numai 3 minute. Koln și Augsburg rămân în continuare vecine de clasament, pe locurile 12, respectiv 13.
După 30 de etape disputate, Bayern este lider în Bundesliga, cu un avans de 7 puncte față de Borussia Dortmund.

Bayern Munchen poate câștiga titlul în Bundesliga în următoarea etapă

Dortmund a câștigat la limită duelul cu Hertha Berlin, scor 1-0, în timp ce formația bavareză s-a impus cu 4-2 împotriva lui Leverkusen. Bayern ar putea să-și asigure al 8-lea titlu de campioană chiar în următoarea rundă. Pentru asta, trupa lui Flick va trebui să câștige în fața Borussiei Monchengladbach, iar Dortmund să obțină maximum un egal în duelul cu Dusseldorf.