Bayern Munchen a demonstrat că poate să facă spectacol și în inferioritate numerică. Alphonso Davies a fost eliminat în minutul 12 al meciului cu Stuttgart, câștigat de bavarezi cu 4-0, în runda cu numărul 26 din Bundesliga.
Campioana Germaniei și a Europei nu s-a speriat, iar decizia arbitrului chiar i-a motivat și mai mult pe jucătorii lui Hansi Flick. Robert Lewandowski, "mașinăria de goluri" a bavarezilor, a strălucit încă o dată, reușind o primă repriză de vis.

Lewandowski, hattrick de vis în prima repriză a meciului Bayern Munchen - Stuttgart

Bundesliga
Lovro Zvonarek, marea speranță a fotbalului croat, a semnat cu Bayern Munchen
10/09/2021 LA 12:09
Lewandowski a marcat un hattrick într-un interval de numai 21 de minute și a ajuns la 35 de goluri marcate în actualul sezon din Bundesliga. Starul polonez a deschis scorul în minutul 18, cu un șut în vinclu, după o pasă oferită de Serge Gnabry în interiorul careului.
Golul secund al lui Bayern a venit 4 minute mai târziu și a fost creat de doi dintre viitorii adversari ai naționalei României. Gnabry a trecut la finalizare, servit excelent de Leroy Sane. Cei doi jucători germani au fost convocați de Joachim Low pentru meciul cu "tricolorii", programat duminica viitoare (ora 21:45), în preliminariile Campionatului Mondial.
Recitalul bavarezilor a continuat, cu Lewandowski în prim-plan. În minutul 23, golgheterul lui Bayern a reluat cu capul o centrare trimisă în careu de Thomas Muller.

Lewandowski, pe urmele recordului lui Gerd Muller!

Starul polonez și-a trecut în cont hattrick-ul în minutul 39, asigurând o primă repriză excepțională pentru bavarezi.
În urma hattrick-ului din prima repriză, Lewandowski a ajuns la 35 de goluri marcate în actualul sezon din Bundesliga. Polonezul mai are nevoie de 5 goluri ca să egaleze recordul de goluri înscrise într-o singură stagiune, stabilit de legendarul Gerd Muller în sezonul 1971/1972.
În actualul sezon, Lewa a contribuit la 41 de goluri pentru Bayern în campionat: 35 de goluri și 6 assist-uri.
De notat că este primul sezon în care Lewandowski pune umărul la cel puțin 40 de goluri în Bundesliga.
Bayern n-a mai forțat în repriza secundă, iar partida s-a încheiat cu scorul stabilit încă de la pauză, 4-0. În urma victoriei cu Stuttgart, Bayern a acumulat 61 de puncte și conduce clasamentul din Bundesliga cu un avans de 4 puncte.