Înaintea meciului

În direct
Borussia Dortmund - Schalke 04
Bundesliga - 16 mai 2020

Bundesliga - Urmărești meciul de Fotbal ​​dintre Borussia Dortmund și Schalke 04 în direct pe Eurosport. Meciul începe la 16:30 pe 16 mai 2020. Acoperirea noastră live îți permite să vezi toate momentele cheie pe măsură ce se întâmplă.
Cine va ieși triumfător în duelul antrenorilor Lucien Favre și David Wagner? Află răspunsul când începe transmiunea live pe Eurosport.ro

Votează și spune-ne cine va câștiga între Borussia Dortmund și Schalke 04. Vezi câteva știri dedicate acestora înainte de meci. Bucură-te de câteva articole dedicate celor două echipe de Fotbal.
Vizitează profilurile noastre detaliate pentru Borussia Dortmund și Schalke 04. Obține ultimele informații despre Fotbal: programe, rezultate și clasamente.

30
Highlights

Șterge
  • Raphaël Guerreiro
    GoalRaphaël GuerreiroBorussia DortmundGOOOOOL BORUSSIA! Haaland trimite o pasă decisivă pentru Guerreiro care înscrie cu exteriorul
    Dans ce match*Goals2On target2Blocked Shots1Fouls against1
63

• Thorgan Hazard
    GoalThorgan HazardBorussia DortmundGOOOOOL BORUSSIA! Hazard înscrie și el pe contraatac cu un șut pe jos
    Dans ce match*Goals1*Assists1On target1Fouls against3
48

GOOOOOL BORUSSIA! Hazard înscrie și el pe contraatac cu un șut pe jos

GoalRaphaël GuerreiroBorussia DortmundGOOOOL BORUSSIA! Guerreiro dublează avantajul gazdelor cu un șut pe jos din careu!
    Dans ce match*Goals1On target1Blocked Shots1Wide1
45

17:08

65 de zile, 18 ore și 52 de minute au trecut de la ultimul gol marcat în Bundesliga!

• Erling Braut Haland
    GoalErling Braut HalandBorussia DortmundGOOOL Borussia!!! Brandt centrează perfect iar Haaland are de îndeplinit o formalitate! Al 10-lea gol în 9 meciuri de Bundesliga!
    Dans ce match*Goals1On target1Wide1
29

26

Prima ocazie mare și pentru Schalke după eroarea lui Akanji, Burki reușește să blocheze

16:57

Schalke are un fan celebru la derby - Kevin Garnett, legenda din NBA

24

Haaland șutează puternic din careu, mingea se duce în plasa laterală

12

Ocazie mare pentru Borussia după ce Hakimi a scăpat în flancul drept, centrarea în fața porții a fost respinsă în ultima clipă!

11

Prima decizie controversată a partidei după o fază fixă la care Haaland a trimis mingea în mâna lui Kenny, însă de foarte aproape. Decizia VAR a fost ca jocul să fie reluat din colțul careului mic.

4

Haaland are prima ocazie a lui Dortmund după ce a trecut de Nastasic, portarul lui Schalke a ieșit și l-a blocat

16:30

Ghinion uriaș pentru Dortmund! Puștiul Reyna s-a accidentat la încălzire și a fost înlocuit cu Thorgan Hazard!

15:41

Profitând de indisponibilitățile din lotul lui BVB, Giovanni Reyna este pentru prima dată titular la 17 ani și 185 de zile.

15:32

Iată echipa de start a celor de la Borussia Dortmund

15:32

Iată echipa de start a celor de la Schalke

15:05

Marele derby dintre Borussia Dortmund și Schalke - sau ”Revierderby” cum este cunoscut - este mereu o bătălie intensă între două rivale regionale care a devenit și mai pasional în 1969 când jucătorii lui Schalke au fost mușcați de un câine care a pătruns pe teren pe fostul stadion al lui BVB, Rote Erde. Celebra peluza Zidul Galben va fi redusă la tăcere iar astfel Schalke are o șansă în plus să producă o surpriză. Pentru Borussia este șansa de a obține victoria cu numărul 800 în istoria Bundesligii!