Nagelsmann a revenit pe terenul formației care l-a lansat în fotbalul mare, dar întoarcerea pe PreZero Arena nu a fost una de bun augur pentru tânărul tehnician al bavarezilor.
După 7-1 în Liga Campionilor, cu Salzburg, Bayern a mizat pe formula tip și în campionat, Kimmich, Gnabry, Sane, Muller, Coman sau Lewandowski fiind și de această dată printre titulari. În ciuda acestui fapt, gazdele au deschis scorul grație lui Baumgartner (minutul 32). Bayern nu a acuzat șocul și a revenit repede în meci, Lewandowski restabilind egalitatea înainte de pauză.
CITEŞTE ŞI:
LIVE BLOG Mercato 2022 | Primele mutări importante ale acestei veri! Ce se întâmplă cu Eriksen
ACUM 21 ORE
CHELSEA SE DESTRAMĂ! CITY ȘI REAL MADRID SE LUPTĂ PENTRU UNUL DINTRE CEI MAI VALOROȘI JUCĂTORI AI LUI TUCHEL

Bayern nu e în cea mai bună formă, dar Lewandowski continuă să fie un metronom

Lewandowski a ajuns la 26 de goluri în 29 de partide pentru Bayern, în acest sezon, doar în campionat. În total, în actuala stagiune polonezul are 43 de goluri în 36 de partide (inclusiv la echipa națională).
În partea secundă, deși Bayern a forțat, defensiva lui Hoffenheim a rezistat. Cu două egaluri și o înfrângere în ultimele 5 partide, bavarezii ar putea să își vadă supremația în Germania amenințată.
În prezent, nu sunt motive mari de griji, avansul față de Dortmund fiind de 10 puncte, dar Haaland&Co au două meciuri mai puțin disputate. Dacă le vor câștiga, vor ajunge la doar 4 puncte de marea rivală, iar campionatul ar fi relansat. Evident, Bayern rămâne mare favorită, dar după 9 ani de supremație ar putea să aibă un final de stagiune destul de strâns, lucru pe care puțini l-ar fi anticipat.
Kylian Mbappe a anunțat decizia de a continua la PSG printr-un mesaj pe Whatsapp
22/05/2022 LA 05:04
Lewandowski i-a spus lui Xavi ce își dorește pentru a semna cu Barcelona! Ce pretenții are polonezul
20/05/2022 LA 07:40