Deși a jucat aproape o repriză în inferioritate numerică, după eliminarea lui Pavard, Bayern Munchen a trecut fără probleme de Greuther Furth, echipa de pe ultimul loc al clasamentului din Bundesliga după 6 etape, pe care a învins-o cu 3-1.
Golurile victoriei au fost marcat de Thomas Muller (10), Joshua Kimmich (31) și Sebastian Griesbeck (68), care a înscris în propria poartă. De cealaltă parte, Cedric Itten a reușit să-l învingă pe Neuer în minutul 88, însă golul său nu a fost suficient pentru a schimba soarta meciului.
Bayern, care este neînvinsă în Bundesliga după primele 6 etape ale sezonului, are 16 puncte și este lider în clasament. Bavarezii au marcat 23 de goluri, stabilind un record în campionatul Germaniei.
Liga Campionilor UEFA
Barcelona poate câștiga mai mult decât 3 puncte cu Inter! Miza pusă în dubla manșă cu italienii
IERI LA 14:48
Cel care a lipsit de pe tabela de marcaj în această seară a fost Robert Lewandowski. Polonezul, care a primit în această săptămână Gheata de Aur, a pus punct astfel unei serii impresionante de meciuri consecutive în care a înscris. Până astăzi, Lewandowski dăduse cel puțin un gol în fiecare partidă în care a evoluat în tricoul lui Bayern din 11 februarie 2021.
Pentru campioana Germaniei urmează miercuri, de la ora 22:00, duelul cu Dynamo Kiev, din a doua etapă a grupelor Champions League.
Bundesliga
Lewandowski a dezvăluit cine i-a fost cel mai dificil adversar din carieră! "Voia doar să mă rupă"
02/10/2022 LA 19:31