Articol scris de Romeo Ene
Partida a început cu Gladbach presând, iar Hermann a șutat puțin pe lângă poartă în minutul 3.
În minutul 10 gazdele au deschis scorul, Plea a înscris după pasa lui Stindl. Replica lui Bayern a venit repede. Robert Lewandowski a fost aproape de egalare. În minutul 26, același Lewandowski a ajuns la capătul unei centrări și șutează, dar Sommer respinge.
El e "cel mai dorit" jucător din lume: are deja 6 oferte, urmând a pleca gratis de la clubul actual
IERI LA 11:55
Ceea ce era anunțat a venit pe final de repriză. Același Lewandowski a înscris primul gol din noul sezon de Bundesliga, după o centrare foarte bună din partea lui Kimmich.
Repriza secundă a debutat cu Bayern în atac, iar Robert Lewandowski s-a înalțat peste apărarea adversă și trimite spre poartă, însă Sommer respinge din nou.
Cu 20 de minute înainte de final, Gladbach a fost aproape de a da lovitura. Stindl a șutat de la marginea careului, dar Neuer este la post și scorul a rămas 1-1.
În minutul 75, Nagelsmann a mutat ofensiv, astfel Coman și Musiala au intrat în locul lui Sane și Gnabry. După mai puțin de 10 minute, gazdele au solicitat o lovitură de la 11 metri, arbitrul a consultat VAR, însă a decis ca meciul să continue.
Arbitrul a arătat 5 minute de prelungiri, însă partida nu a mai beneficiat de evenimente notabile. S-a terminat 1-1, iar Nagelsmann a debutat cu o remiză pe banca campioanei Germaniei.