Bayern Munchen s-a impus în această după-amiază, într-un meci din a doua etapă a Bundesliga, în fața celor de la Wolfsburg, cu scorul de 2-0.
Jamal Musiala a deschis scorul pentru campioana Germaniei, în minutul 33, marcând după un șut magnific de la marginea careului, la care portarul oaspeților nu a avut nicio șansă.
În urma acestei reușite, mijlocașul de 19 ani a devenit cel mai tânăr fotbalist german din istoria Bundesliga care a ajuns la 14 goluri. Doar Jadon Sancho a fost mai tânăr decât Musiala când a reușit aceeași performanță (19 ani și 145 de zile față de 19 ani și 169 de zile).
Bundesliga
Bayern pregătește furtul iernii! Cu ce jucător s-au întâlnit pe ascuns bavarezii pentru a bate palma
01/10/2022 LA 14:28
Al doilea gol al lui Bayern a fost marcat cu doar câteva zeci de secunde înainte de pauză de către Thomas Muller, care a deviat în poartă o minge șutată de Joshua Kimmich.
Bavarezii au avut numeroase ocazii și în repriza secundă, însă niciunul dintre jucătorii lui Julian Nagelsmann nu a mai reușit să modifice tabela.
În urma acestei victorii, Bayern a revenit pe primul loc în clasamentul din Bundesliga, fiind la egalitate de puncte (6) cu Borussia Dortmund, dar având un golaveraj mai bun (8-1 față de 4-1).
În următoarea etapă a campionatului Germaniei, Bayern va merge pe terenul celor de la Bochum, duminica viitoare, de la ora 18:30.
Bundesliga
Bayern, prima victorie după 4 etape în Bundesliga! Musiala, omul meciului cu Leverkusen
30/09/2022 LA 20:18
Start de vis! Echipele din TOP 5 campionate din Europa care încă nu au pierdut în acest sezon
20/09/2022 LA 06:16